Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Čas voňavých gaštanov je tu!

Hnedé plody plné vitamínov sú obľúbenou jesennou maškrtou.

Nemusí byť nevyhnutne súčasťou nášho jedálnička, napriek tomu vie nášmu zdraviu pomôcť – gaštan. Stačí vraj objať strom a úbytok negatívnej energie pocítime okamžite.

Jesenné obdobie má mnoho príznačného, napríklad aj gaštany. Tie sú jednak príjemnou dekoráciou, ktorá umocňuje ročné obdobie prichádzajúce po lete, jednak chutným a zdravým osviežením jesenného jedálnička. Boli dokonca časy, keď sa gaštany, vďaka svojmu významu, používali ako naturálna renta, teda platidlo.

Gaštany sa hrdia prívlastkom vitamínová bomba. Obsahujú známy antioxidant tanín, vitamín C (rovnaké množstvo, aké nájdeme v citróne), ďalej železo, horčík, zinok, vápnik, draslík, fosfor, ale aj 10% bielkovín, vitamín E, K, B, karotén aj kyselinu pantoténovú. Ak si vyššie uvedené informácie rozmeníme „na drobné", konzumovať jedlé gaštany je dobré hneď z niekoľkých dôvodov:

  • vďaka minimálnemu obsahu gluténu, cholesterolu a tuku sú vhodné v rámci diétneho režimu, ale aj pre diabetikov či celiatikov
  • majú protizápalové aj protirakovinové účinky. Ocenia ich taktiež ľudia s kardiovaskulárnym ochorením, ale aj tí, ktorí majú reumatické ťažkosti, problémy s trávením, obličkami, pečeňou, činnosťou mozgu či krvným obehom.
  • gaštany sú skvelou prevenciou pre vlasy a pleť

Zdroj: kamzakrasou.sk

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.