Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Chystáte sa zbierať čučoriedky? Môže vás vyjsť na viac ako 3-tisíc eur!

Ministerstvo životného prostredia upozorňuje na pokuty, ktoré môžu zberatelia v lesoch dostať.

Zbieranie čučoriedok, húb alebo malín v lese sa môže skončiť mastnou pokutou!

V oblastiach, ktoré patria do tretieho až piateho stupňa ochrany prírody totiž platí zákaz ich zbierania. Ministerstvo životného prostredia upozorňuje, že zákaz sa týka väčšiny územia národných parkov na Slovensku, s výnimkou Slovenského raja, Slovenského krasu a Veľkej Fatry.

Na dodržiavanie zákona dohliadajú zamestnanci správ národných parkov, tzv. dobrovoľní strážcovia, ktorí sa po lesoch pohybujú.

"Za porušenie tohto zákazu môžu strážcovia prírody uložiť previnilcovi pokutu v blokovom konaní až do výšky 66 eur, ako aj odobratie nazbieraných lesných plodov. Vo výnimočných prípadoch umožňuje zákon uložiť zberačom pokutu až takmer 3 320 eur," informoval odbor komunikácie envirorezortu.

„Častým problémom je práve správanie sa zberačov v prírode. V snahe nazbierať v čo najkratšom čase najviac lesných plodov, používajú na zber pomôcky, ktorými poškodzujú prírodu. V hustom poraste čučoriedok, ktorý ochraňuje pôdu a napomáha tvorbe humusu, vyšliapavajú chodníčky, ktoré sa stávajú možným zdrojom erózie. V neposlednom rade často po sebe zanechávajú odpad a tým, že sa pohybujú mimo turistických chodníkov, rušia pokoj aj v odľahlých zónach od skorých ranných hodín až do zotmenia," upozornilo ministerstvo.

Na lesné plody je pritom odkázané veľké množstvo živočíchov, ktoré si v letnom období a na jeseň robia tukové rezervy na zimu. Počas zberu ich ľudia nielen oberajú o prirodzenú stravu, ale aj rušia, čoho výsledkom je, že sa zvieratá opakovane vyskytujú v blízkosti obývaných častí.

Zdroj: teraz.sk

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.