Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Revolučná príprava kociek ľadu. Možno ste to doteraz robili zle!

Akú vodu máte vo zvyku zmraziť do kociek ľadu? Studenú, teplú, horúcu?

Mám chuť na niečo chladené. Táto myšlienka sa nám v letnom období preženie mysľou častejšie a túžba uhasiť smäd musí byť čo najskôr naplnená. Čo však vo chvíli, keď v mrazničke nenájdete ľad? Nápoj s alkoholom či bez si ho v horúčavách takpovediac vyžaduje, navyše, ľadové kocky nás nielen príjemne osviežia, ale nápoj aj preriedia, vďaka čomu si ho vychutnáme vo väčšom množstve.

Príprava kociek ľadu sa môže zdať ako jedna z najjednoduchších vecí na svete a zrejme aj je. Naliať studenú vodu do nádobky a vložiť ju do mrazničky, to si skutočne nevyžaduje extra kulinárske schopnosti. Avšak, tento zaužívaný spôsob výroby ľadových kociek vraj nie je správny. Aby sme boli presní, postup ako taký obmieňať nemusíte, dôležité totiž je, aby ste na výrobu kociek ľadu použili horúcu alebo aspoň teplú vodu, nie studenú, ako býva zvykom.

S touto revolučnou teóriou mrazenia kociek prišiel ešte v roku 1969 študent Erasta Mpemba. Má to čo dočinenia s fyzikálnymi zákonmi. Teplá voda sa odparuje rýchlejšie, preto aj rýchlejšie zmrazí. Studená voda, naopak, sa v mrazničke formuje do akýchsi vrstiev, ktoré proces mrazenia výrazne spomaľujú. Vyskúšajte to a dajte nám vedieť, či to skutočne funguje! 😉

Zdroj: kamzakrasou.sk

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.