Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Osudové (či osudné) ÁNO si povedali pred 35-timi rokmi – Charles a Diana!

Svadbu sledovalo 600 000 divákov naživo v uliciach Londýna a 750 miliónov pred TV obrazovkou.

Údajne romantický vzťah medzi Dianou Spencerovou a britským korunným princom Charlesom sa rozvinul v roku 1980. Svoje zasnúbenie verejnosti oznámili 24. februára v roku 1981.

Pompézna, mnohými označovaná aj ako "svadba storočia" sa konala pred zrakmi celého sveta 29. júla 1981 v Katedrále sv. Pavla v Londýne v Spojenom kráľovstve. Dnes od tohto momentu uplynie 35 rokov.

Svadbu sledoval zástup 600 000 divákov naživo v uliciach Londýna a ďalších 750 miliónov videlo mladomanželov prostredníctvom televízie. Svadobné šaty lady Diany vytvorili David a Elizabeth Emanuel, ktorí jej ich pomohli vo svadobný deň aj obliecť. Boli vyrobené zo slonovinového hodvábu s takmer osem metrovým závojom. Úzky živôtik bol takisto bohato riasený volánmi z drahej čipky. Hodnota šiat bola vtedy vyčíslená na 9-tisíc libier (dnes viac ako 10-tisíc €).

Svadbu však sprevádzalo viacero trapasov. Nevesta pri odriekaní sobášneho sľubu zamenila poradie mien svojho manžela. Namiesto Charles Phillip povedala Phillip Charles. Princ Charles navliekol obrúčku na ľavú ruku, no a po skončení obradu sa svadobný pár zabudol pobozkať. Mladomanželia sa pobozkali až na balkóne Buckinghamského paláca.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Z Diany sa sobášom stala Jej kráľovská výsosť princezná z Walesu. Kráľovský pár mal spolu dvoch synov: 21. júna 1982 sa narodil William Arthur Philip Louis, známy ako Wills a 15. septembra 1984 sa narodil Henry Charles Albert David, známy ako Harry.

Napriek tomu, že táto "najveľkolepejšia" svadba minulého storočia bola rozprávková, novomanželom veľa šťastia nepriniesla. Manželstvo, v ktorom významnú úlohu zohrali aj súkromné nahrávky rozhovorov o najintímnejších záležitostiach oboch partnerov, ich televízne rozhovory, úniky informácií na verejnosť a publikácie biografií, otriaslo aj základmi celej britskej kráľovskej rodiny.

Po 15 rokoch manželstva dostali 28. augusta 1996 Diana a Charles dekrét o rozvode. O rok neskôr, 31. augusta 1997, sa princezná Diana smrteľne zranila pri automobilovej nehode v Paríži vo Francúzsku. Britský následník trónu, princ Charles, sa na radnici vo Windsore 9. apríla 2005 zosobášil s o rok staršou Camillou Parkerovou Bowlesovou. Stalo sa tak osem rokov po úmrtí Charlesovej prvej manželky, princeznej Diany. Princ Charles obnovil svoj vzťah s Camillou Parkerovou Bowlesovou, ženou, o ktorej sa neskôr vyslovil ako "o svojej životnej láske" už v roku 1986.

Zdroj: teraz.sk; YouTube

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.