Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Čo je pre vodiča horšie? Horúčava alebo alkohol?

Pri šoférovaní človek vypotí viac, o to dôležitejšie je dodržiavať pitný režim.

Horúčavy môžu mať na vodičov podobný účinok ako alkohol!

Negatívny vplyv na reakcie majú už teploty okolo 35°C. Po 90-tich minútach jazdy sa reakčný čas vodiča zhoršuje až o 65%, čo je stav porovnateľný s účinkom, aký vyvolá 0,5 promile alkoholu v krvi.

"Mení sa srdcová frekvencia vodiča, môže stúpnuť až na rozpätie 94 – 125 úderov za minútu, pričom v normálnych podmienkach sa pohybuje 72 – 85 úderov. Zvýšená srdcová frekvencia spôsobuje nepokoj, trasenie rúk, zhoršenie dýchania a koncentrácie, ktorá je dôležitá na konštruktívne riešenie problémov počas cesty," vysvetlil lekár Pavel Malovič.

Pri šoférovaní človek vypotí viac, o to dôležitejšie je dodržiavať pitný režim. "Už pri miernej telesnej aktivite straty dosiahnu tri litre a pri vodičských dlhých trasách, akými sú cesty na dovolenku, to môže byť aj štyri až päť litrov," upozornil Malovič.

Za hodinu by sme mali vypiť cca 0,8 litra vody. Piť sa má priebežne, nie až keď človek pociťuje smäd. Vtedy sa už zásoby vody približujú k minimu. Nápoj by nemal byť príliš studený ani sladený. Nikotín a kofeín zvyšujú straty vody potením!

S vysokými teplotami v aute môže pomôcť aj klimatizácia, odborníci však upozorňujú na jej opatrné používanie. Pri vonkajšej teplote 30°C by teplota vo vnútri mala byť nastavená na 22 až 25°C.

Zdroj: teraz.sk

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.