Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Silvester za hranicami vás môže prekvapiť!

Iný kraj kraj, iný mrav. Už ste niekedy silvestrovali v zahraničí?

Historicky prvýkrát sa "silvestrovské oslavy" uskutočnili ešte v roku 2 000 pred naším letopočtom!

Silvester však v minulosti nebol o alkohole a bujarej zábave. Ľudia totiž tento deň považovali za magický a napríklad verili, že čo sa im v túto noc sníva, to sa im aj v budúcnosti splní! Čo by určite ocenili dnešné gazdinky, pranie a vešanie bielizne bolo 31. decembra zakázané, pretože sa počítalo s tým, že oblečenie bude schnúť až do druhého dňa, a podľa tradície sa do nového roka nemalo prenášať nič zo starého, aby rodinu neopustilo šťastie.

Vítanie Nového roka v zahraničí

Rakúšania na Silvestra menia svoju krajinu „na chliev“ ;-). Kam sa pozriete, tam uvidíte upečené prasiatko. Jedia ich, pretože veria, že si vďaka tomu zabezpečia šťastný rok plný jedla a peňazí.

Dnes pravdepodobne žiadny Maďar vo svojej krajine nebude sám. V Maďarsku sú totiž presvedčení, že kto je sám dnes, bude aj nasledujúcich 12 mesiacov! Okrem toho, naši maďarskí susedia veria, že na Silvestra vedia všetky zvieratá rozprávať!

Viete si predstaviť, že by ste vítali nový rok skrývaním hrncov? Alebo, že by ste kľučky na oknách aj dverách namazali čiernou smolou? 😉 Keby ste žili v Poľsku, určite áno!

Taliani ani v posledný deň v roku neostávajú nič dlžní svojej temperamentnej náture. 31. decembra sa vraj vo veľkom zbavujú starého nábytku, kuchynského riadu alebo oblečenia. Ako? Vyhadzujú ho bez varovania z okna!

Grékom dnes budeme trochu závidieť, pretože majú počas silvestrovských osláv druhé Vianoce a rozdávajú si darčeky!

Ak ste už niekedy silvestrovali v Španielsku, potom pre vás nebude novinka, že pred odbitím polnoci tam oslavujúci musia prehltnúť 12 bobúľ hrozna a zapiť ich vínom! 😉

A Nóri? Tí neoslavujú na verejnosti, ale v úzkom kruhu s rodinou a priateľmi. Večer zajedajú ryžovým pudingom, v ktorom je skrytá mandľa. Kto ju nájde, ten bude celý nasledujúci rok bohatý a šťastný.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.