Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Neviete prijať kompliment? Nie je to od vás pekné!

Kompliment dokáže urobiť deň krajším. A je zadarmo.

Z jedného príjemné komplimentu môžem žiť dva mesiace. Mark Twain

Ako zvyknete zareagovať vo chvíli, keď vás niekto pochváli? Poďakujete sa alebo príjemné slová na vašu adresu jednoducho prejdete mlčaním? Ak patríte do skupiny tých, ktorí si uznanie od iných ľudí nevedia adekvátne užiť, čítajte ďalej. Vedci totiž prišli na to, prečo je to tak.

Amy Morin, autorka knihy 13 veci, ktoré mentálne silní ľudia nerobia, tvrdí, že na vine je naše sebavedomie – alebo príliš nízke, alebo príliš vysoké. Ak vnútorne nie sme so sebou vyrovnaní, cítime sa po cudzích slovách, nech nás aj chvália, nepríjemne a nekomfortne. Človek s nízkym sebavedomím, ktorý sa nepovažuje za dosť dobrého, nedôveruje pozitívnym slovám iných ľudí. Dokonca, komplimenty môžu v tomto prípade pochybnosti o sebe samom ešte zosilniť. Pre nesebavedomých ľudí je pochvala dôvodom mať strach a byť sklamaný.

Čo s tým? Zlepšite si vlastnú mienku o sebe. Presvedčte sa, že si komplimenty zaslúžite a keď vám niekto najbližšie nejaký zloží, či už pochváli vaše pracovné výkony alebo to, ako dobre vyzeráte, jednoducho mu povedzte: „Ďakujem“. Je to jednoznačne tá najlepšia odpoveď! A myslite ešte na jednu podstatnú vec. Ako sa asi cíti človek, ktorý vás práve pochválil? Hoci ste si kompliment nepýtali, on to urobil s cieľom potešiť vás. Vám by nepadlo dobre, keby podobnú vašu snahu niekto ocenil, napríklad obyčajným krátkym úsmevom?

Zdroj: kamzakrasou.sk

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.