Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Na toto všetko by ste mali v súvislosti s letnou dovolenkou myslieť!

Ležať na dovolenke na holom piesku je jeden zo zlých nápadov.

Dovolenkári by pri príprave na cestu do cudziny určite nemali podceniť vybavenie lekárničky. Jej obsah je pritom potrebné prispôsobiť prostrediu, dĺžke pobytu a dostupnosti zdravotnej starostlivosti, upozornil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Okrem liekov, ktoré bežne užívame, netreba zabudnúť na tie proti horúčke a bolesti hlavy, hnačke, nevoľnosti či zápche. Lekárnička by tiež mala obsahovať antihistaminiká, antialergický krém potrebný pri uštípnutí hmyzom, repelent, pohotovostné obväzy, pinzetu, nožničky, náplasti, lieky proti plesňovej infekcii nôh a liek na ochranu proti malárii – v prípade pobytu v oblasti s výskytom tohto ochorenia.

„Príbalové letáky všetkých liekov si treba prečítať ešte doma pred odchodom," povedal hlavný hygienik SR Ivan Rovný.

Obozretní by sme mali byť aj pri miestnej strave. Rovný odporúča konzumovať dôkladne uvarené a upečené jedlo a nejesť neumytú surovú zeleninu a ovocie. Treba sa vyhnúť aj surovému mäsu, rybám a morským plodom, majonézam, vajíčkam a studeným misám. "Piť možno len nápoje v originálnom balení, na kávu a čaj treba používať len prevarenú pitnú vodu alebo zo spotrebiteľského balenia," upozornil. Takou vodou by si dovolenkári mali umývať aj zuby.

Na zdravie by sme mali dbať aj na pláži. Hlavný hygienik radí chodiť po pláži s obuvou, ležať na holom piesku nepovažuje za dobrý nápad. Do neznámych vôd netreba podľa neho ísť, ani sa kúpať v mori v blízkosti vyústenia kanalizácii hotelov. Odporúča tiež začať pomaly s opaľovaním a vyhnúť sa pobytu na slnku v čase medzi 11.00 až 15.00 h. Pokožku ochránia podľa neho vysoké faktory, u detí v hodnote 30 až 50. Deti do jedného roka by rodičia nemali vôbec vystavovať priamemu slnečnému žiareniu, myslí si. Úpalu sa treba vyhnúť nosením klobúkov a čiapok, slnečné okuliare s UV filtrom ochránia zase oči.

Zdroj: teraz.sk

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.