Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Úžasná Helena Růžičková by dnes oslávila 80 rokov!

Helena Růžičková milovala film odmalička. Už ako štvorročná si zahrala v snímke Babička (1940).

Nenapodobiteľná. Taká bola Helena Růžičková (†67), jedna z najlepších a najznámejších českých herečiek. 13. júna si pripomíname jej nedožité 80. narodeniny.

Mimoriadne obľúbená herečka si tisícky fanúšikov získala svojím temperamentom, spontánnosťou, výrečnosťou aj nevšednými telesnými proporciami. Napriek svojej neskoršej vysokej nadváhe bola vďaka baletným začiatkom z detstva veľmi čulá a pohyblivá. Sympatické a nezabudnuteľné herecké kreácie, predviedla v mnohých kultových komédiách: Ecce homo Homolka (1969), Dívka na koštěti (1971), Slunce, seno, jahody (1983) či Slunce, seno a pár facek (1989).

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Herečka sa narodila ako Helena Málková – 13. júna 1936 v Prahe. Že z nej bude umelkyňa, predpovedal jej otcovi, legionárovi v Afrike, údajne africký šaman. Na hereckú dráhu sa preto pripravovala už odmalička. Navštevovala súkromnú baletnú školu a tancovala v balete českého Národného divadla v Prahe aj vo vtedajšom pražskom Nemeckom divadle. Neskôr vyštudovala Vyššiu zdravotnícku školu a krátko pracovala aj ako zubná laborantka. Stále však snívala o kariére na divadelných doskách a striebornom plátne. Pôsobila aj ako choreografka v Mladej Boleslavi a bola tiež javiskovou techničkou v Příbrami. V roku 1955 sa vydala za divadelného herca a pomocného režiséra Jiřího Růžičku st., s ktorým žila až do jeho smrti v roku 2003.

Na dráhu baletky však musela rezignovať, pretože výrazne pribrala na váhe, avšak zo svojej korpulentnej postavy dokázala ťažiť a využiť ju ako jeden zo základných atribútov svojho geniálneho herectva. Uplatnila sa najmä v komediálnej polohe.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Helena Růžičková milovala film odmalička. Už ako štvorročná si zahrala v snímke Babička (1940). Do pamäti divákov sa natrvalo vryla svojimi výkonmi v kultových filmoch Což takhle dát si špenát (1977), Trhala fialky dynamitem (1992) a nezabudnuteľnou ostáva jej postava Škopkovej z trilógie režiséra Zdeňka Trošku Slunce, seno jahody (1983), Slunce, seno a pár facek (1989) a Slunce, seno, erotika (1991). Účinkovala aj v známych rozprávkach, napríklad aj v kultovej Tři oříšky pro Popelku (1973).

Obsadzovaná herečka napísala aj niekoľko kníh (kuchárky, autobiografie aj knihu o svojom optimistickom boji so zákernou chorobou). Zaujímala sa o viaceré ezoterické disciplíny a bolo o nej verejne známe, že mala veštecké nadanie, vďaka ktorému ju dokonca vyhľadávali aj hereckí kolegovia. Budúcnosť predpovedala zadarmo podľa hesla "dary sa majú zase len darovať".

V roku 1991 sa stala spoluzakladateľkou nadácie Slon na pomoc deťom z detského domova v Šarišských Michaľanoch na východnom Slovensku. Posledné roky života trpela rakovinou, svoj boj začala vzdávať po smrti manžela a syna Jiřího Růžičku ml. (1999), ktorý bol taktiež hercom. Helena Růžičková zomrela 4. januára 2004 v Plzni vo veku 67 rokov.

Zdroj: teraz.sk

Photo: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.