Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Viete sa správať v spoločnosti? Možno si len myslíte, že áno! ;-)

Prečítajte si 9 základných pravidiel, ktoré denne porušujeme.

Ak aj máte pocit, že sa v spoločnosti iných ľudí správate slušne, ešte to nemusí znamenať, že dodržiavate spoločenskú etiketu. Koniec koncov, čítajte ďalej a presvedčte sa! 😉

Pravá či ľavá? Ktorú z rúk si treba dať pred ústa, keď si kýchneme alebo nás chytí záchvat kašľa? Spoločenská etiketa tvrdí, že možnosť „Bé“ je správna, v tomto prípade teda ľavá ruka. Dôvod je prostý – pravú ruku podávame, zvykneme ňou mávať na pozdrav alebo „z nej“ posielať bozk.

Tašku, ak má byť dodržaná spoločenská etiketa, noste zásadne v ľavej ruke, aby ste v prípade stretnutia s iným človek mohli pravicu použiť na pozdrav. Tašku si nikdy neprevesujte cez opierku stoličky, na ktorej sedíte. Odložte si ju na zem po vašej pravej ruke.

Zasadací poriadok má rovnako svoje pravidlá, preto by ste k stolu, respektíve k stoličke, mali prichádzať vždy zľava, ale sadnúť si na ňu z pravej strany.

Myslíte si, že je jedno, ako v spoločnosti solíte alebo koreníte svoje jedlo? Nie! K soľničke a ku koreničke by sme mali pristupovať ako k manželskému páru, to znamená – neoddeľovať ich, ale podávať naraz. A ešte jedno pravidlo – vždy smerom doprava.

Ukáž mi, ako tlieskaš a ja ti poviem, či to robíš dobre. Aj potlesk môže byť správny alebo nesprávny. Aby bolo všetko, ako má byť, snažte sa pri potlesku vyhnúť vašej aj cudzej tvári a pravou rukou tlieskajte do ľavej dlane.

Veziete niekoho v aute? Viete, ktoré miesto na sedenie by ste mu mali ponúknuť ako prvé? Spoločenská etiketa hovorí, že najlepšie miesto v aute je zadné sedadlo na pravej strane. Treba doň usadiť každého, koho si vážite, pochopiteľne, skôr, ako do vozidla nastúpite vy sami.

Nastúpiť do auta nie je jednoduché a svoje by o tom vedeli hovoriť najmä nežné polovičky. Ako to urobiť s čo najväčšou gráciou? Postup je nasledovný: Najprv si sadnúť ma sedadlo a potom si k sebe pritiahnuť obe nohy. Kolená by mali byť čo najtesnejšie pri sebe.

Ukazovať prstom sa môže! Avšak, nie na človeka, s ktorým práve vedieme rozhovor. Na osobu, ktorá je od nás vzdialená, mávame vždy otvorenou dlaňou.

Rýchlo si v mysli pripomeňte, ako máte vo zvyku vstupovať do otáčacích dverí. V tomto prípade neplatí, že prednosť má žena (na rozdiel od „obyčajných“ dverí), ale prvý vchádza muž. Vysvetlenie tejto spoločenskej zvyklosti vás zrejme pobaví: má sa tak predísť tomu, aby páni dáme sústredene skúmali pozadie, zatiaľ čo ona by bola „nútené“ tlačiť dvere.

Zdroj: premuza.sk

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.