Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Mínus pre Slovákov. 88% nevie, čo patrí do povinnej výbavy auta!

Pri vymenúvaní si najčastejšie spomenú na autolekárničku.

Až 88 % Slovákov nie je schopných vymenovať povinnú výbavu v aute, ale s veľkou obľubou si v ňom vozia rôzne talizmany. Znalosť Slovákov je v tomto smere nedostatočná.

Všetky súčasti povinnej výbavy nevymenuje ani jedno percento respondentov, ak si však spomenú, potom zväčša na lekárničku. Hoci je zdravie na prvom mieste, dôležitú úlohu hrajú aj predmety prispievajúce ku komfortu jazdy, ktoré sa objavujú u väčšiny slovenských áut a tvoria tzv. "nepovinnú výbavu". Patria sem slnečné okuliare, vlhčené obrúsky, nápoj, žuvačky a podobne.

Približne desatina opýtaných respondentov so sebou vozí rôzne talizmany, avšak bez akejkoľvek praktickej funkcie. Auto je pre mnohých druhým "domovom" chcú sa v ňom preto cítiť čo najlepšie. Nad rámec zákonom danej výbavy, ktorú štandardne vozia, sú teda rôzne predmety neoddeliteľnou súčasťou ich vozidla. Tá síce na rozdiel od povinnej nezachráni život ani neopraví defekt na aute, vie ale osviežiť a výrazne spríjemniť krátke aj dlhé cesty.

Vo vozidle takmer 75% respondentov vozí slnečné okuliare, polovica nedá dopustiť na vlhčené vreckovky a 48% vodičov myslí aj na vhodnú náhradnú obuv, nielen pre svoje vozidlo, ale aj pre seba, aby sa im pohodlne riadilo. Približne 18 % má po ruke vždy niečo malé na jedenie alebo žuvanie, čím zaháňajú aj prípadnú únavu. Pre 40 % opýtaných je nutnosťou nápoj.

Povinná výbava auta: autolekárnička, reflexný odev, výstražný trojuholník, náhradné koleso s diskom a s náhradnou pneumatikou

Otázka povinnej či nepovinnej výbavy naberá na aktuálnosti vzhľadom na prichádzajúce obdobie dovoleniek. Hoci kompletnú povinnú výbavu vedelo vymenovať len 12 % Slovákov, viac ako polovica respondentov sa informuje o povinnostiach na cestách v destinácii dovolenky. Podľa zrealizovaného prieskumu vyšlo najavo, že až 58 % respondentov, ktorí cestujú autom, si pred cestou do zahraničia vždy zodpovedne overujú, aká je v danej krajine povinná výbava.

*Prieskum zrealizovala agentúra STEM/MARK.

Zdroj: teraz.sk

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.