Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Víťazom Eurovízie je Ukrajina!

Češka Gabriela Gunčíková skončila na 25. mieste.

Ukrajinská speváčka Jamala s piesňou "1944" si cez víkend vo švédskom hlavnom meste Štokholm vyspievala víťazstvo v autorskej piesňovej súťaži Eurovision Song Concert 2016.

Sympatická 32-ročná speváčka získala vo finále celkom 534 bodov, čo bol súčet bodovania národných porôt a sms hlasovania jednotlivých krajín. Je to pre Ukrajinu už druhé víťazstvo, to prvé získala ešte v roku 2004 v tureckom Istanbule speváčka Ruslana s piesňou Wild Dances.

Jamala, civilným menom Susana Jamaladinova (*27.8.1983), získala prvý veľký úspech na medzinárodnej súťaži mladých spevákov New Wave 2009 v lotyšskej Jurmale. V roku 2011 vydala debutový album For Every Heart. Dodnes vydala päť albumov.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Druhé miesto získala 27-ročná austrálska speváčka Dami Im s piesňou Sound Of Silence (511 bodov), tretie miesto vyspieval pre Rusko 33-ročný spevák Sergey Lazarev so skladbou You Are The Only One (491 bodov).

Gabriela Gunčíková, ktorá reprezentovala Českú republiku s piesňou I Stand, získala vo finále 41 bodov, ktoré jej stačili na 25. miesto. Vo finále 61. ročníka odznelo spolu 26 piesní.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Premiérový ročník Veľkej ceny Eurovízie 24. mája 1956 vo švajčiarskom Lugane vyhrala domáca speváčka Lys Assia so skladbou Refrain. Zúčastnilo sa na ňom sedem štátov – Holandsko, Belgicko, Nemecko (v tej dobe Nemecká spolková republika), Francúzsko, Luxembursko, Taliansko a domáce Švajčiarsko. Každý z interpretov zaspieval dve piesne, porotu tvorili dvaja zástupcovia z každej zúčastnenej krajiny a vyhlásili iba prvé miesto.

Najúspešnejšou krajinou z doterajších 61 ročníkov je Írsko, ktoré vyhralo sedemkrát – v rokoch 1970, 1980, 1987, potom trikrát po sebe v rokoch 1992, 1993, 1994 a siedmykrát v roku 1996. Švédsko má na svojom konte šesť víťazstiev, Francúzsko, Luxembursko a Veľká Británia vyhrali päťkrát, Holandsko štyrikrát.
Podľa pravidiel súťaže je usporiadateľom nasledujúceho ročníka víťazná krajina, takže právo organizovať 62. ročník získala Ukrajina.

Zdroj: teraz.sk; Youtube

Photo: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.