Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Prečo je čipsov v balíčku tak málo?

Poloplné alebo poloprázdne?

Zrejme poznáte ono typické sklamanie, keď po otvorení balíčka čipsov zistíte, že je naplnený len do polovice. Kam „zmizol“ zvyšok? Hoci by sa mohlo zdať, že ide o jeden z ďalších spôsobov, ako ryžovať na zákazníkovi, pravda je celkom iná.

Nie je tajomstvom, že sú obaly s čipsami nafukované. Jedinú výnimku predstavuje v tomto prípade spoločnosť Pringles, ktorá používa tuby, čo však ešte neznamená, že sa tieto čipsy finančne oplatia viac.

Vysvetlenie: V prázdnej "časti" obalov čipsov sa nachádza dusík, nie vzduch. Dôvod je jednoduchý – čím viac dusíka, tým menej kyslíka a väčšia ochrana pred oxidáciou čipsov. Ak v obale nie je kyslík, čipsy ostanú dlhšie čerstvé, chutné, chrumkavé a udržia si želanú kvalitu. Ďalšou výhodou nafukovania obalov je prevencia pred fyzickým poškodením čipsov. Plný obal by značne skomplikoval skladovanie čipsov, rovnako tak aj ich prepravu, nehovoriac o tom, že by sa s najväčšou pravdepodobnosťou polámali.

Aké množstvo dusíka je možné na nahustenie obalov použiť, určujú prísne predpisy a za veľkou mlákou zvyknú obchodní inšpektori udeľovať za cielené prepĺňanie obalov čipsami veľmi vysoké pokuty.

Overte si to!

Zapáľte sviečku, odstrihnite okraj obalu čipsov, veľmi opatrne z neho na horiacu sviečku vytlačte plyn a snažte sa ju nesfúknuť. Keďže plameň nebude mať prístup ku kyslíku, zhasne.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Zdroj: premuza.sk; YouTube

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.