Poloplné alebo poloprázdne?
Zrejme poznáte ono typické sklamanie, keď po otvorení balíčka čipsov zistíte, že je naplnený len do polovice. Kam „zmizol“ zvyšok? Hoci by sa mohlo zdať, že ide o jeden z ďalších spôsobov, ako ryžovať na zákazníkovi, pravda je celkom iná.
Nie je tajomstvom, že sú obaly s čipsami nafukované. Jedinú výnimku predstavuje v tomto prípade spoločnosť Pringles, ktorá používa tuby, čo však ešte neznamená, že sa tieto čipsy finančne oplatia viac.
Vysvetlenie: V prázdnej "časti" obalov čipsov sa nachádza dusík, nie vzduch. Dôvod je jednoduchý – čím viac dusíka, tým menej kyslíka a väčšia ochrana pred oxidáciou čipsov. Ak v obale nie je kyslík, čipsy ostanú dlhšie čerstvé, chutné, chrumkavé a udržia si želanú kvalitu. Ďalšou výhodou nafukovania obalov je prevencia pred fyzickým poškodením čipsov. Plný obal by značne skomplikoval skladovanie čipsov, rovnako tak aj ich prepravu, nehovoriac o tom, že by sa s najväčšou pravdepodobnosťou polámali.
Aké množstvo dusíka je možné na nahustenie obalov použiť, určujú prísne predpisy a za veľkou mlákou zvyknú obchodní inšpektori udeľovať za cielené prepĺňanie obalov čipsami veľmi vysoké pokuty.
Overte si to!
Zapáľte sviečku, odstrihnite okraj obalu čipsov, veľmi opatrne z neho na horiacu sviečku vytlačte plyn a snažte sa ju nesfúknuť. Keďže plameň nebude mať prístup ku kyslíku, zhasne.
Zdroj: premuza.sk; YouTube
Photo: pixabay.com