Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Svet opustila ďalšia hudobná legenda, zomrel spevák Prince!

Medzi jeden z jeho najväčších hitov patrí Purple Rain.

Americký popový spevák Prince zomrel včera vo svojom dome na predmestí Minneapolisu vo veku 57 rokov. Ako médiá informovala jeho hovorkyňa, Yvette Noel-Schurer, umelca našli mŕtveho v jeho dome v meste Chanhassen, juhozápadne od Minneapolisu.

Podľa webového portálu TMZ.com boli príčinou umelcovho úmrtia niekoľko týždňov trvajúce "príznaky podobné chrípke".

Pred Paisley Parkom (rozsiahle nahrávacie štúdio) sa bezprostredne po prvých správach o spevákovom úmrtí zhromaždila skupina fanúšikov.

Prince, vlastným menom Prince Rogers Nelson, bol spevákom, skladateľom, multiinštrumentalistom a hudobným producentom. Uznanie si získal ako jeden z najinovatívnejších hudobníkov svojej generácie. Vo svojej tvorbe sa inšpiroval rozličnými vzormi – od Jamesa Browna cez The Beatles až po Jimiho Hendrixa.

Medzi jeho najväčšie hity patria Purple Rain, Little Red Corvette, When Doves Cry, Diamonds and Pearls, 1999, Kiss, Raspberry Beret, I Wanna Be Your Lover, Cream, Black Sweat, The Most Beautiful Girl in the World či Musicology. V jeho piesňach sa snúbia prvky funku, R&B, rocku, popu a new wave.

https://www.youtube.com/F8BMm6Jn6oU

Účinkoval tiež v niekoľkých filmoch, napríklad Purple Rain (1984), Under the Cherry Moon (1986) či Graffiti Bridge (1990). Rodák z Minneapolisu prerazil koncom 70. rokov a svoju popularitu sa mu podarilo zachovať aj v nasledujúcich desaťročiach. Na konte má takmer 40 štúdiových albumov, mnohé skladby skomponoval aj pre iných interpretov – známy je napríklad hit Manic Monday v podaní skupiny The Bangles, pieseň When You Were Mine, ktorú spieva Cyndi Lauperová či skladba Nothing Compares 2 U, ktorú prevzala do svojho repertoáru Sinead O’Connorová.

Princea v roku 2004 uviedli do Rockandrollovej siene slávy ako hudobného a spoločenského priekopníka. "Prepísal pravidlá; vytvoril syntézu čierneho funku a bieleho rocku, ktorá slúžila ako šablóna pre hudbu 80. rokov. Napísal tanečnú hudbu, ktorá rockuje, a rockovú hudbu s energickým funkovým základom. Od samého začiatku bol Prince so svojou hudbou androgýnny, vynaliezavý, provokatívny a príťažlivý," odznelo pri jeho uvádzaní do siene.

Prince úzkostlivo bránil svoju umeleckú nezávislosť a často sa sporil s hudobnými vydavateľstvami o kontrolu nad svojou tvorbou a dokonca nad svojím menom. Nahrával a koncertoval až takmer do svojej smrti, pričom za uplynulých 18 mesiacov vydal štyri albumy. V marci počas vystúpenia v New Yorku oznámil publiku, že pripravuje svoje pamäte. Kniha má mať názov The Beautiful Ones a očakáva sa, že bude vydaná na jeseň budúceho roka.

Nielen americkú hudobnú scénu, ale umelcov na celej planéte šokovala správa o nečakanom úmrtí hudobnej ikony Princea.

Zdroj: teraz.sk

Photo: theguardian.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.