Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Už 20 rokov (s) narcismi!

Dnes si na Slovensku pripomíname Deň narcisov.

Slováci môžu už dnes prispieť do finančnej zbierky na Deň narcisov. V uliciach miest bude takmer 16-tisíc označených dobrovoľníkov s originálnou pokladničkou. Zbierku organizuje Liga proti rakovine (LPR). Ide o jej 20. ročník.

"Výnosy zo zbierky pomáhajú dlhé roky onkologicky chorým pacientom a ich rodinám," uviedla prezidentka LPR Eva Siracká. Za predchádzajúcich 19 rokov sa takto podarilo vyzbierať vyše 10 miliónov eur.

Nenechajte sa oklamať!

Dobrovoľníkov v uliciach spoznáte podľa zelenej rozety s nápismi "20. ročník – Deň narcisov 2016","Dobrovoľník" a podľa označeného s čísla. Oblečení budú v zelených tričkách s logom LPR na chrbte. V rukách si ponesú papierovú pokladničku zelenej farby so slovom "Ďakujeme". Pokladnička bude prelepená ochrannými prvkami a číslom registrácie zbierky vydané ministerstvom vnútra. Narcisy budú žltej farby so zeleným lístkom alebo s papierovým štítkom.

Program na Deň Narcisov

Počas celého dňa bude od 15-tej do 18-tej jazdiť po okruhu Starého Mesta v Bratislave historická električka vyzdobená živými narcismi, ktorou sa možno zadarmo previezť. V mestskom divadle P. O. Hviezdoslava zahrá o 18-tej v rámci "Bratislava Narcis Tour"a cappella Fragile .

V Košiciach pripravila LPR benefičný koncert na Hlavnej ulici, ktorý odštartuje o 15-tej. Hlavným účinkujúcim bude hudobné zoskupenie Free Voices. Po koncerte sa ulica zaplní športovcami zapojenými do "Narcisového behu" so začiatkom o 18-tej.

Kam pôjdu vyzbierané peniaze?

Z vyzbieraných peňazí vie liga organizovať bezplatné relaxačné týždňové pobyty pre pacientov či tábory pre onkologicky choré deti. Vďaka finančnej podpore pomáha aj rodinám s takto chorým človekom v núdzi. Z peňazí nakupuje aj zdravotné pomôcky a prístroje.

Za 19 rokov sa vďaka vyzbieraným peniazom vybudovali i tri centrá pomoci či sedem bytových jednotiek pre rodiny s hospitalizovaným dieťaťom. Liga prispela i na činnosť mobilných hospicov, pravidelne dáva peniaze na preventívnu činnosť – vo forme onkologickej výchovy na školách.

Do kampane sa môže zapojiť každý. Stačí uverejniť na sociálnych sieťach svoju fotografiu s hashtagom #SomNarcis.

Zdroj: teraz.sk

Photo: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.