Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Je vianočný stromček nebezpečný pre tvojho psa alebo mačku?

Je len veľmi málo zvierat, ktoré si stromček nevšímajú. Mačky sú expertky, ktoré sa väčšinou snažia vydriapať čo najvyššie. Pes ho zasa ohrýza. Čo teda domácim miláčikom reálne od stromčeka hrozí.

Prvý problém: Ja to zjem! (Vypijem.)

Psy si dokážu ohrýzaním stromčeka ublížiť, keď prehltnú ihličie, a to sa im zapichne do krku. Mačka tiež občas nepozerá, čo zje. Nebezpečné je aj nechať ich piť v nestráženej chvíli vodu, v ktorej býva živý stromček umiestnený. Aj tá môže obsahovať chemikálie, ktorými bol strom ošetrovaný.

Druhý problém: Ja to zhodím, a poskáčem po tom. A zjem.

Ak máte umelé ozdoby, vaše šťastie. Ak máte sklenené, je tu ďalšie nebezpečenstvo. Pes môže po guli chňapnúť, ako po hračke, a zrazu má tlamu plnú črepín… Alebo ju zhodí, a črepy skončia v jeho labke. Nebezpečná je aj väčšina vianočných rastlín, ako je cezmína, alebo vianočná ruža. Znie to celé ako z hororu, napriek tomu aj mačky aj psy dokážu prežiť sviatky väčšinou bez ujmy na zdraví.

Dá sa katastrofám zabrániť?

Úplne nie, ale vždy sa dá znížiť riziko. Stačí ich pár dní sledovať, či nie sú príliš zvedavé, okolo stromčeka môžete dať aj zábranu, aby sa k nemu nedostali. Občas to pomôže… Ak máte tú možnosť, nedávajte na strom sklenené ozdoby, ligotavé papieriky a elektrické sviečky, príliš lákajú mačky.

Majitelia zvierat často upevnia stromček o stenu, aby ho zvieratá nezhodili, menej bezpečné ozdoby môžete dať radšej na vrch stromčeka. Držíme palce, aby sa vám podarilo udržať zviera ďalej od nebezpečenstva a sebe ušetriť peniaze za veterinu. Aj keď, pri niektorých mačkách je to ozaj zázrak.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.