Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

V Čechách sa rozdávali hudobné ceny. Lucie Bílá je speváčkou štvrťstoročia!

Ocenenia si odniesli aj skupiny Lucie a Kryštof.

Pražské Hudobné divadlo Karlín bolo v sobotu večer miestom hudobnej udalosti – galavečera 25. ročníka odovzdávania českých hudobných cien Anděl 2015.

Ocenenia si odniesli David Koller (spevák roka, album roka), skupina Kryštof (skupina roka, najpredávanejší album), Klara (speváčka roka), Barbora Poláková (objav roka, skladba roka) a Michal Pavlíček, ktorého akadémia uviedla do Siene slávy.

V jubilejnom 25. ročníku hudobných cien Anděl, nazývaných aj Czech Music Awards, vyhlásila akadémia aj ocenenia štvrťstoročia. Spevákom štvrťstoročia sa stal Dan Bárta, speváčkou Lucie Bílá, najlepšou skupinou za ostatných 25 rokov je Lucie.

Lucie Bílá (50) začínala so skupinou Hélius, neskôr pôsobila vo formácii Rock Automat. Od roku 1985 účinkovala so skupinou Maximum Petra Hanniga. S ňou vydala v roku 1986 svoju prvú LP platňu – Lucie Bílá. Z nej pochádza aj speváčkin prvý hit – Neposlušné tenisky. Od 90. rokov je na sólovej dráhe. V roku 1992 vydala prvý sólový album Missariel. V tom istom roku si získala úspech aj účinkovaním v muzikáli Bedári. Od polovice 90. rokov získala Lucie Bílá všetky ocenenia, ktoré ponúka česká hudobná scéna. Na svojom konte má 18 zlatých Slávikov, prvého získala ešte v roku 1996. Na svojom konte má viac ako dve desiatky vydaných albumov a kompilácií.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Skupina Lucie vznikla v roku 1987, o rok neskôr vydali singlový debut Pár fíglů. V roku 1990 vyšiel prvý album s názvom Lucie, v roku 1991 druhý, s názvom Dotknu se ohně. Lucie vydala dovedna 13 albumov a štyrikrát po sebe (od roku 1999) získali jej členovia českého zlatého Slávika v kategórii skupín. Rozišli sa v roku 2004. V pražskom Hudobnom divadle Karlín mal 30. októbra 2013 premiéru muzikál Větší než malé množství lásky s pesničkami tejto kapely. V rovnakom čase sa do obchodov dostal špeciálny box s názvom Platinum Combo Box, ktorý obsahuje všetky radové albumy skupiny aj live dvojalbum koncertu z Lucerny. V máji 2014 sa skupina vrátila na koncertné pódiá.

„Myslím si, že je to pekný darček k naším tridsiatinám, veľmi sa mi to páči. Uvedomil som si ešte ďalšiu vec, že všetky naše hádky neboli preto, žeby mal niekto z nás väčšie ego, ako ten druhý, ale boli preto, že každý z nás to chcel robiť absolútne naplno a najlepšie. Tá traskavá zmes korenia splodila veľa zaujímavých a dobrých skladieb, ktoré sa ľuďom páčia dodnes. Mám z toho veľkú radosť, ako sa hovorí, na vlne úspechu sa vždy dobre tvorí. Myslím si, že to je prísľub, že do budúcna by sme mohli opäť niečo spraviť, samozrejme, okrem veľkých koncertov k 30. rokom,“ povedal Michal Dvořák, člen kapely.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Zdroj: teraz.sk; YouTube

Photo: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.