Pred sviatkami si kúpime celý balík a lúskame ich spolu pred telkou. Arašidy sú síce botanicky strukovina, konzumujeme ich však ako oriešky.
Podzemnica olejná pochádza podľa justfunfacts.com z Južnej Ameriky a predpokladá sa, že pôvodne je z úpätia Ánd v Bolívii a Peru. Antropológovia našli dôkazy o pestovaní arašidov spred najmenej 7 600 rokov.
Do roku 1900 sa arašidy vo veľkom nepestovali, čiastočne preto, že sa považovali za potravu pre chudobných a aj preto, že pestovanie a zber boli pomalé a zložité. Potom na prelome storočia vynašli zariadenia na šetrenie práce. Dnes sa arašidy pestujú po celom svete, pričom najviac ich produkuje Čína a India.
Arašidové struky sa vyvíjajú pod zemou, to je nezvyčajná vlastnosť známa ako geokarpia. Kvety podzemnice olejnej sú žltej farby a kvitnú iba jeden jediný deň. Po samoopelení sa stočia k zemi, aby sa zahrabali a mohli sa na nich vyvinúť plody.
Prečo sú zdravé?
Arašidy sú výborným zdrojom niekoľkých vitamínov skupiny B, vitamínu E, niekoľkých minerálov z potravy, ako je mangán, horčík a fosfor, antioxidantov a vlákniny. Obsahujú tiež asi 25 g bielkovín na 100 g porciu, čo je vyšší podiel ako v mnohých klasických orechoch.