Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Amigurumi. Urob si hračku podľa Japoncov

Ak zvládneš retiazku a babka ťa naučila základ, zvládneš to.

Amigurumi znamená doslova vypchatý tvor. Môžu to byť hračky pre deti, ale pôvodne sa háčkovali ako dekorácie. Vymysleli to celé Japonci, a nie je to tak dávno. Vzory sa začali objavovať približne pred sto rokmi, výroba hračiek z farebnej vlny sa do sveta rozšírila v roku 2003.

Najjednoduchšie vysvetlenie techniky amigurumi je, že háčkuješ stále rovnakým spôsobom dokola, a zväčšovaním, či zmenšovaním dokážeš vytvarovať všetko. Na výrobu hračiek sa používajú priadze z čistej bavlny, alebo s prímesou umelých vláken, a háčkuje sa veľmi natesno, aby po vyplnení nepresvitala výplň. Farieb a aj vzorov je nekonečné množstvo.

Magický kruh.

Začiatkom každej hračky a jej častí je takzvaný magický kruh. Je to základ, okolo ktorého sa potom dokola háčkuje špirála, a tak vzniká samotná hračka. Existuje niekoľko spôsobov, ako uháčkovať magický kruh, vybrali sme tento jednoduchý.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Hity medzi hračkami.

Uháčkovať môžeš prakticky všetko, od malej chobotničky, cez medvedíky, zajace, slony, mačky, až po Freddieho Mercuryho či kráľovnú Alžbetu. Špecialisti ti dokážu na želanie uháčkovať aj tvojho vlastného psíka, umelci dokonca tvoje dieťa podľa fotiek. Radosť ale urobí akákoľvek vlastnoručne urobená potvorka.

Dá sa to naučiť cez internet?

Áno! Poznáme naozaj ľudí, ktorí sa naučili hračky robiť na profesionálnej úrovni a začínali videami z Youtube. Budeš to mať jednoduchšie, ak si už háčik niekedy držal/a, a babka ťa naučila aspoň retiazku a krátky stĺpik, ale s trpezlivosťou to pôjde aj od úplného začiatku. V niektorých mestách ti ponúknu aj kurzy háčkovania, veľmi ich odporúčame. Skúsiť to ale môžeš aj hneď.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Čo potrebuješ?

Návodov je naozaj veľa a pravdepodobne najväčší problém pre teba nebude háčkovať, ale vybrať si, čo to bude. Prezeranie háčkovaných hračiek je prudko návykové!

Ak si trúfneš, tu si môžeš stiahnuť zadarmo návod na Freddieho Mercuryho.

Zabav sa, a potom pošli fotky!

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.