Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Gaštany sú superpotravina. Môžeš ich jesť aj surové, chutia ako orechy

V Modrom Kameni sú gaštany typickým znakom jesene, sú tam totiž gaštanové háje a v októbri aj gaštanové slávnosti. Možno máte aj vy gaštany z vlastnej úrody, alebo ste ich už kúpili v obchode. Tie sú pravdepodobne dovezené z Talianska alebo Francúzska. Obsahujú vitamíny, minerály a málo tuku. A v chladnom období nás príjemne zahrejú. Pre porovnanie, gaštany obsahujú len 200 kcal na 100 gramov, pri vlašských orechoch je to až 700 kcal.

Môžem jesť gaštany surové?

Odpoveď je áno. Gaštany, podobne ako všetky orechy sú jedlé aj surové, pravdaže ich treba ošúpať. Chutia podobne ako vlašské orechy. Je to ale skôr kuriozita a v množstve na ochutnávku. Nejedzte ich veľa surových, ak máte problémy s obličkami. Majú veľa trieslovín a mohli by vám uškodiť.

Ako najlepšie upiecť gaštany?

Treba ich narezať ostrým nožom, aby mohla unikať para. Potom nebudú v rúre búchať. Daj ich na plech a do rúry daj ešte malý hrniec s vodou. Tá zariadi, že nebudú vysušené. Pečú sa 20 minút na 200-220 C.

Dajú sa pripraviť na panvici.

A potrebujete na to iba panvicu a gaštany. Žiadny olej! Gaštany zasa narež do krížika. Teplota by mala byť pomerne nízka, pravidelne nimi potriasaj. Keď sa začne oddeľovať koža, sú hotové.

Variť? Áno!

Môžeme ich uvariť ako zemiaky. Ak ich chcete použiť ako netradičnú prílohu, môžete pridať soľ. Varené gaštany sa používajú ako plnka do koláča alebo do morky.

Z gaštanov sa dá pripraviť bezlepková múka.

Stačí ich dať surové do mixéra a rozomlieť ich na múku, alebo pomlieť v mlynčeku na orechy. Tá sa používa 1:1 ako pšeničná múka, ale neobsahuje lepok.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.