Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Spadla z oblakov! Kto vždy utekal pozerať?

Ako Majke vyrábali iskričky v očiach? A ako to celé bolo…

Na 49.stupni severnej šírky, 19.stupni a piatich minútach východnej dĺžky, presne v Čabovciach, prihodilo sa jedného dňa čosi nevídané… Poznáš? Tak sa to začínalo.

Spadla z oblakov je populárny česko-slovenský televízny seriál v slovenčine, nakrútený v rokoch 1978- 1980 na motívy knihy Spadla z nebe českého spisovateľa, novinára a scenáristu televíznych programov Václava Borovičku.

Dramaturgička Eva Krivánková sa rozhodla, že treba natočiť sci-fi seriál pre deti. Podarilo sa, a ten bol neskôr preložený do mnohých jazykov, a vysielal sa v Poľsku, Nemecku, Veľkej Británii, vo Švédsku, Španielsku a ďalších krajinách.

Technika vtedy nebola tak ďaleko ako dnes, a preto rôzne triky, ako chodenie po strope, lietanie, museli filmári vymýšľať. My sme potom doma hádali, ako to urobili…

Žiarenie a iskrenie v očiach Majky napríklad dosiahli filmári tak, že herečke svietili do očí baterkou aj žiarovkou. Ona sa pri tom všetkom nesmela hýbať ani žmurkať.

Aký bol seriál slávny? Asi takto:

Po premiére sa konala tlačová konferencia, ktorá sa opakovala v polhodinových intervaloch asi pätnásťkrát za sebou, lebo fanúšikovia sa nezmestili do veľkej kinosály.

A ešte jedna zaujímavosť. Herec Matej Landl zarobil na filmovaní asi 20 000 korún. Bol platený na deň, pričom za natáčanie v ateliéri dostával 120 a za natáčanie v exteriéri 160 korún.

Zaspomínaj si s nami a pozri si prvú časť…

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.