Na svete je nový fenomén. A možno ste mu prepadli už aj vy.
Predstavte si situáciu, že sa sústredene s niekým rozprávate a on v jednej chvíli bezmyšlienkovite zoberie do ruky telefón a začne mu venovať všetku svoju pozornosť. Bez toho, aby začatý rozhovor s vami dokončil a vôbec vnímal ďalšie vaše slová.
V dnešnej dobe ide o veľmi častý jav, ktorý si „zaslúži“ vlastné pomenovanie – tzv. phubbing. A aká je definícia phubbingu? Správanie, počas ktorého ignorujeme priateľov alebo rodinu v prospech inteligentného telefónu. Jeho výsledkom sú, ako inak, pokazené vzťahy a depresia.
Najväčšiu spúšť vie phubbing spôsobiť u ľudí, ktorí si zakladajú na dodržiavaní spoločenskej etikety. Inak povedané, až 20% osôb má pri phubberovi pocit, že im svojím správaním dáva najavo svoje odmietnutie a nezáujem.
„Technológie umožňujúce okamžitú komunikáciu nám poskytujú nekonečné možnosti vzájomného prepojenia. Odrazu máme veľa virtuálnych priateľov, bez ktorých si ani nevieme predstaviť bežné fungovanie. Virtuálny svet tak posilňuje ego a rozširuje myseľ. Veľa ľudí sa preto na tento svet upína, pretože sa v ňom necítia osamelí a prežívajú v ňom intenzívne pocity uvoľnenia,“ vysvetlila psychologička Sherry Turkleová.
Paradoxom phubbingu však spočíva v tom, že hoci sa snažia ľudia zmierniť svoju osamelosť tým, že si prostredníctvom „telefónov“ hľadajú spriaznené duše a jednoduché spojenie s nimi, práve online život je pôvodným zdrojom ľudskej osamelosti.
Zdroj: novinky.cz
Photo: pixabay.com