Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Čudná lienka opäť lezie do bytov. Je to podvodník, klamár a uštipne ťa

Mami, uštipla ma lienka! Ak ste dieťaťu doteraz neverili, nech vás to nabudúce neprekvapí. Nie každý milý červený bodkovaný chrobáčik je kamarát. Naša lienka má totiž zlomyseľnú sesternicu.

Kde sa to tu vzalo?

Ázijská lienka prišla do Európy až v roku 2006 , ale je možné, že jej výskyt predtým jednoducho nebol zaznamenaný. Hoci jej hlavným zdrojom potravy sú vošky, ochotne sa živí aj inými lienkami. Ide o druh, ktorý sa rozmnožuje prekvapivo rýchlo. Pri vhodných podmienkach sa na svete môže do roka objaviť až 5 generácií!

Aký je medzi nimi rozdiel?

Lienka sedembodková je veľmi prospešný, neškodný hmyz. Tieto chrobáčiky nehryzú, konzumujú vošky a nikdy sa nezhromažďujú vo veľkom počte. A čo je najdôležitejšie, keď sa ochladí, hľadajú úkryt vonku. Ázijský chrobák, odborne lienka východná, sa správa úplne inak. Ako píše plunketts.net, zhromažďuje sa do veľkých skupín, najmä na dobre vyhrievaných povrchoch a pokúsi sa dostať k vám do bytu. Tam chce prezimovať.

Prečo ju nechceme doma?

Nepríjemné je, že vás uštipne hryzadlami a navyše keď sa cíti ohrozená vylučuje zapáchajúcu látku. Škodí na viniči a jediná oplodnená samička dokáže založiť celú novú kolóniu. Rozoznať ich nie je problém. Ak má chrobáčik viac, alebo menej, ako 7 bodiek, ide o aziatku.

Toto je návod ako obe presne rozlíšiť.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

A čo s nimi? Utesni trhliny, aby sa ti nedostali do bytu. Ak sa im to podarí, vysaj ich vysávačom, a okamžite vyhoď aj s vreckom. Plochu umy mydlom.

Zdroj titulnej fotografie unsplash.com / Viktor Talashuk

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.