Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Toto je päť dôvodov, prečo môžete byť po káve ešte viac unavení

Na kávu sa často spoliehame a dúfame, že nás zachráni pred únavou počas dňa, keď potrebujeme byť najviac produktívni. Ako je ale možné, že sa po nej niekedy cítite ešte viac unavení? Portál purewow.com uvádza tieto možné príčiny:

 1. Pijete jej príliš veľa
  Ak pijete viac ako tri šálky denne, môže vás to prinútiť chodiť viac na záchod. To spôsobí dehydratáciu, ktorá môže viesť k závratom a ospalosti. Je to jednoduché vysvetlenie, ale nie kompletné.
 2. Môže za to cukor, ktorý si do kávy pridávate
  Ak si ho pridáte priveľa, jeho hladina v krvi vám začne lietať hore dolu a výsledkom je opäť únava. To tiež platí o extra sladkých krémoch či energetických nápojoch.
 3. Môže za to cukor, ktorý si do kávy pridávate
  Ak pijete často priveľa kávy, je možné, že ste si vybudovali istú mieru tolerancie, a tak účinky kofeínu už nevnímate. To, ako vás káva zvykla nabudiť na začiatku, už teraz neplatí. V tom vám môže pomôcť čiastočné odvyknutie si od kofeínu a jeho neskorší opätovný príjem.
 4. Vaše telo reaguje na kofeín inak
  Niektorí ľudia majú metabolizmus, ktorý na kávu reaguje inak. Zažívajú búšenie srdca, bolesti hlavy, nespavosť. A z toho sú potom, samozrejme, unavení.
 5. Pijete kávu v nesprávnom čase
  Je káva prvou vecou, ktorú si dáte hneď po zobudení? To nie je úplne správne. Môže sa tým zvýšiť hladina kortizolu, ktorá je ráno už aj tak vysoká. To môže narušiť váš spánkový cyklus a budete sa cítiť unavení v čase, kedy by ste mali byť najviac energickí. Riešením môže byť to, že počkáte s prvou kávou až po raňajkách a dáte si ju medzi 9:30 a 12:00.

Aké je celkové riešenie?

Spomínaný portál tiež ponúka možnosti, ako sa takejto únavy zbaviť. Ak sa kávy nevieš, alebo nechceš vzdať, kontroluj množstvá a namiesto zvyšovania dávky ju skús znížiť. Každý z nás je iný a najlepšie dokáže porozumieť sám sebe. Riešením môže byť aj prechod z normálnej kávy na bezkofeinovú kávu alebo čaj. Mali by ste si najmä dopriať dostatok spánku a skúsiť zameniť cukor za iný, prirodzenejší spôsob sladidla alebo nesladiť vôbec.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.