Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

H. Lasicová: Ako ráno vstať s úsmevom(?)

„Snažte sa do desiatej hodiny vydržať v dobrej nálade, ostatok dňa sa už porieši sám.“

„Život je taký krátky,“ panikárila. „Chcem viac.“

Pomaly prikývol. „Vstávaj skôr.“

Takáto výmena znie pekne, len čo je pravda.

Rovnako je však pravda, že nepoznám nikoho, kto by si večer povedal: „Zajtra budem konečne môcť vstať o trištvrte na šesť, ja sa tak teším.“

Ranné vstávanie pre asi väčšinu ľudstva znamená doslova vypadnúť z postele, po tom ako ste už tri razy posunuli budík a bezmyšlienkovite sa ponevierať z kúpeľne pred skriňu a naopak, ako postava vystrihnutá z hororu o zombíkoch. Až keď si dáte druhú šálku kávy a schrupnete si trošku na porade alebo na záchodoch v práci, ste schopní "ako tak" normálne fungovať.

O to viac, ak patríte k ľuďom, ktorí ráno vstávajú unavení a večer idú do postele svieži ako rybička.

Aj ja som to tak mala – kým som nemala deti. Odvtedy používam vetu, ktorá pre mňa predtým nemala žiadnu logiku: „Fíha, dnes som si pospala AŽ do štvrť na osem.“

Tá menšia má strašne rada sliepky, a tak nás každé ráno budí vetou: „Kikilikí, uš je láno.“

Mali sme viackrát také obdobie, že sme vstávali o piatej. O šiestej sme už boli naraňajkované a umyli sme všetky dlážky v dome. O šesť tridsať sme už stepovali pred škôlkou, o siedmej sme sa s menšou stihli zahrať na ihrisku a vyzdvihnúť pasy na úrade. Keď som začínala mať pocit, že nadnes toho už hádam aj stačilo, pozrela som na hodinky a bolo stále len osem hodín ráno.

Ranné vstávanie môže byť "des", ako potvrdzuje aj Romanova príhoda. Zvykol si poobede schrupnúť v obývačke. Raz dobre potiahol, a keď sa zobudil a pozrel na hodinky, s hrôzou zbadal, že je už šesť tridsať. Bleskovo sa obliekol, nahádzal do seba raňajky a až na autobusovej zastávke mu zaplo, že síce je šesť tridsať, ale stále v ten istý deň večer.

Na bezproblémové vstávanie stačí málo: Vraj len zmeniť spánkový režim a zaviesť efektívne ranné rituály.

Ako prvé: Noc využite na spanie. Každý deň majte v tú istú hodinu večierku. Aspoň hodinu predtým vypnite všetky tablety, mobily, televízory a stíšte svetlá, aby telo neprodukovalo hormón, ktorý nás núti byť hore.

Ráno prebuďte vaše zmysly. Pustite si hudbu, uvarte niečo, čo vonia – napríklad kávu, osprchujte sa studenou vodou. Keď je stimulované vaše telo a duch, automaticky sa prebudíte, aby ste si to užili.

Nájdite si niečo, kvôli čomu sa oplatí vstávať. Niektorých z postele vyženie aj taká banálnosť ako hlad. Ale práca, do ktorej sa ráno tešíte, je asi ten najlepší pomocník. Ak to nejde, môžete sa zapísať do fitka na ranné cvičenia. Alebo si zaobstarať psa. V krajnom prípade deti.

Každé ráno si uvedomte, že máte pred sebou nový deň. Čerstvých, zatiaľ nepoškvrnených dvadsaťštyri hodín vášho života. Čo je viac?

Inšpiráciou môžu byť aj malé bábätká. Hneď ako otvoria oči, sú celé bez seba od radosti, že sa zobudili a môžu znova pozerať na svet. (Inak, deti sú majstrami v prechode z hlbokého spánku do plného vedomia za jednu sekundu. Jednu chvíľu ešte spia ako medvede, druhú už skáču po vašej posteli ako na trampolíne.)

Ako tip na obyčajnú radosť odporúčam každé ráno cvičiť Päť Tibeťanov, veľmi krátke, ale veľmi účinné cvičenie proti starostiam a vráskam.

A hlavne, nezabudnite: čím lepšie ráno, tým lepší deň. Alebo ako hovorí jeden citát: „Snažte sa do desiatej hodiny vydržať v dobrej nálade, ostatok dňa sa už porieši sám.“

Hana Lasicová

Zdroj: Archív Rádio Jemné

Photo: R. Benický

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.