Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Oscary sú rozdané. Leonardo DiCaprio si vyslúžil neutíchajúci potlesk!

Americký herec sa dočkal svojho prvého Oscara. Ocenenie mu kolegovia dopriali.

Prvého Oscara 88. ročníka udeľovania cien americkej Akadémie filmových umení a vied získali dnes v kategórii Najlepší pôvodný scenár Tom McCarthy a Josh Singer za scenár k filmu z novinárskeho prostredia Sledovačka (Spotlight). Ceremoniál sa konal v Los Angeles a jeho moderátorom bol herec Chris Rock.

Oscara v kategórii Najlepší herec v hlavnej úlohe získal Leonardo DiCaprio za svoju postavu vo filme Zmŕtvychvstanie.

https://www.youtube.com/8HTWt2l_tlk

Oscara v kategórii Najlepšia herečka v hlavnej úlohe získala 26-ročná Brie Larsonová za svoju postavu vo filme Izba.

https://www.youtube.com/g4DKHe24sY0

Oscar v kategórii Najlepšia réžia putoval do rúk Alejandra G. Iňárritu za filmovú drámu Zmŕtvychvstanie. Iňárritov najnovší film získal od svojej americkej premiéry začiatkom januára už viacero ocenení vrátane Zlatého glóbusu a s 12 nomináciami bol tohtoročným favoritom Oscarov.

Oscara v kategórii Najlepší film získala snímka Sledovačka (Spotlight) režiséra Thomasa McCarthyho.

Oscara v kategórii Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe získala napokon Alicia Vikanderová za svoju postavu v britskej životopisnej dráme Dánske dievča režiséra Toma Hoopera.

V kategórii Najlepší adaptovaný scenár si zlatú sošku Oscara odniesli Adam McKay a Charles Randolph za scenár k filmu Stávka na neistotu (The Big Short).

Oscara v kategórii Najlepší herec vo vedľajšej úlohe získal Brit Mark Rylance za stvárnenie postavy sovietskeho agenta Rudolfa Abela vo filme Most špiónov režiséra Stevena Spielberga. Dej filmu Most špiónov sa začína ešte v roku 1957 na oboch stranách železnej opony, keď agenti FBI zatknú sovietskeho špióna Rudolfa Abela, ktorého obhajoby sa z poverenia úradov chopí skúsený právnik James Donovan (Tom Hanks). V priebehu príprav na obhajobu sa medzi obidvoma mužmi vytvorí silné puto, ktoré je založené na vzájomnom rešpekte. Pred súdom sa Donovanovi podarí uchrániť Abela pred trestom smrti a Abel je odsúdený na 45 rokov väzenia.

Jeden z Oscarov poputuje aj do Maďarska. V kategórii Najlepší neanglický film ho získal snímok Saulov syn, film z prostredia nacistického vyhladzovacieho tábora v Osvienčime režiséra Lászlóa Nemesa.

V kategórii Najlepšia hudba svoju v poradí už šiestu nomináciu premenil taliansky skladateľ Ennio Morricone. Svojho prvého Oscara získal za hudbu k filmu Osem hrozných režiséra Quentina Tarantina a to aj za spolupráce Českého národného symfonického orchestra (ČNSO).

Kategórii Najlepšia filmová skladba kraľoval tento rok Sam Smith a to za pieseň Writing´s On The Wall z filmu Spectre.

https://www.youtube.com/ffR2fsxk2pE

Cenu za Najlepší animovaný film si odniesla snímka V hlave (Inside Out).

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Zdroj: teraz.sk; YouTube.com

Photo: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.