Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Smutná správa: Zomrel Juraj Černý, bývalý člen skupiny Tublatanka

Skupinu založil s Maťom Ďurindom v roku 1982.

Slovenská hudobná scéna prišla o ďalšieho muzikanta. Vo veku 54 rokov zomrel bývalý hráč na bicie nástroje skupiny Tublatanka Juraj Černý. Smutnú informáciu potvrdil manažér Slobodnej Európy Roman Fecko, v ktorej po odchode z Tublatanky Juraj Čurný pôsobil.

"Som zdrvený z tejto správy, je mi to nesmierne ľúto. Ďuro bol veľmi dobrý kamarát v časoch Tublatanky. Bol veľmi talentovaný a vlastne ani nepotreboval cvičiť. Čo si myslel, to aj povedal. Taký bol aj pri našich skúškach, čo sa mu nepáčilo, dal hneď najavo a ja som to akceptoval. Nevynechal ani jeden deň, aby sa stretol s partiou. V živote mal veľkú smolu, veľmi ho zobralo, keď mu zomrela manželka. Ďuro bol taká svojská povaha, žil si svoj život, ktorý mal rád," reagoval na smutnú správu pre líder Tublatanky Maťo Ďurinda.

"Juraj mal zdravotné problémy, ale naposledy sme sa videli minulý rok na festivale,” povedal Juraj Topor z Tublatanky. „Bol zlatý, milý, jeden z najlepších bubeníkov na Slovensku. Najväčší rocker aj v živote a bohužiaľ sa to na ňom aj podpísalo. Bol dobrý, svojský človek, originálny,” dodal.

Juraj Černý (*10.7.1961, Bratislava) bol v roku 1982 spolu s Martinom Ďurindom spoluzakladateľom skupiny Tublatanka. Tretím do partie bol basový gitarista Pavol Horváth. Cez Juraja naviazali aj kontakt a dlhodobú spoluprácu s textárom Martinom Sarvašom. Prvý koncert mali 30. januára 1983, v rámci festivalu amatérskych skupín Mladá vlna ’82, ktorý zorganizoval Richard Müller v bratislavskom PKO.

Neodmysliteľnou súčasťou Tublatanky boli v jej začiatkoch slovenské kroje. V roku 1985 vydali debutový album Tublatanka, ktorý mal veľký úspech. V roku 1987 vydali druhý, Skúsime to cez vesmír, a v roku 1988 aj tretí, Žeravé znamenie osudu, ktorého predaj prevýšil sumu 250.000 kusov. V roku 1993 sa rozišla prvá zostava Tublatanky. Pavol Horváth odišiel pre názorové nezhody a Juraj Černý kvôli drogám. Neskôr absolvoval protidrogovú liečbu. V roku 1994 sa do skupiny vrátil, zo zdravotných dôvodov ju však po necelom roku opustil.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Zdroj: teraz.sk; YouTube

Photo: TASR; dennikN; music.server.sk

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.