Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Je nám smutno. Navždy odišiel herec Leopold Haverl (†79)!

O necelé dva týždne by oslávil životné jubileum.

Leopold Haverl, člen činohry SND, zomrel vo veku nedožitých 80 rokov.

Informovala o tom RTVS na sociálnej sieti. Leopold Haverl, jedna z výrazných slovenských hereckých osobností, by sa v stredu 16. februára dožil 1936. Na divadelných doskách sa mu splnil jeho sen, zahral si postavy od veľkých autorov, napríklad Wiliama Shakespeara či Jean-Babtiste Moliéra.

Leopold Haverl sa narodil 16. februára 1936. Svoju hereckú dráhu po absolvovaní štúdia na Štátnom konzervatóriu v Bratislave v roku 1954 začínal rodák z Bratislavy v zájazdovom Dedinskom divadle v rokoch (1954-1960), neskôr bol päť rokov členom súboru Krajského divadla v Trnave a tri roky hrával v bratislavskom Divadle poézie. V roku 1968 sa stal členom činohry SND. Jeho divadelnými scénami sa stali aj bratislavské divadlá Nová scéna a Aréna či nitrianske Divadlo Andreja Bagara (DAB). Svoje nezastupiteľné miesto mal Leopold Haverl aj v rozhlasovej tvorbe.

Jednou z jeho najobľúbenejších úloh bola postava Rozprávača v inscenácií legendárnej hry Na skle maľované, ktorá mala premiéru 19. októbra 1971. Herec bol jedným z troch hlavných protagonistov – spolu s Michalom Dočolomanským a Elom Romančíkom, ktorí odohrali všetkých 500 predstavení tohto veľmi úspešného divadelného titulu.

Pred kamerami debutoval Leopold Haverl v roku 1967 vo filme Dáma. Do jeho bohatej filmografie patria mnohé televízne projekty – Hájnikova žena, Straty a nálezy, Povstalecká história, Život bez konca, Adam Šangala či Rodinné tajomstvá.

Hral aj vo filmoch Kapitán Dabač, Traja svedkovia, Naši pred bránami, Hľadači svetla, Penelopa, Poéma o svedomí, Demokrati, Noční jazdci, Plavčík a Vratko, Kohút nezaspieva a V rannej hmle.

Leopold Haverl prepožičal svoj hlas mnohým známym filmovým postavám, medzi nimi aj rozprávkovému medveďovi menom Balú.

Prvým ocenením jubilujúceho herca bola v roku 1977 Cena Andreja Bagara. Je držiteľom Výročnej ceny Nadácie Ladislava Novomeského (1996). Za svoje umelecké aktivity získal v roku 2001 v českých Poděbradoch Krištáľovú ružu za celoživotný umelecký prínos v prednese poézie a prózy. Pribinov kríž I. stupňa mu udelil prezident SR Ivan Gašparovič v roku 2006. V tom istom roku mu za celoživotné herecké dielo udelili Mimoriadnu cenu Krištáľové krídlo, aj Cenu Jozefa Krónera.

Slovensko prišlo o ďalšiu výraznú a významnú osobnosť kultúrneho a spoločenského života.

Zdroj: teraz.sk

Photo: osobnosti.sk

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.