Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Tip na hudobný darček: DVD Tublatanky!

Skupina vydáva nové koncertné DVD s názvom 30 Rockov/Vo veľkej škole dní.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Hosťom koncertu bolo sláčikové kvarteto Adventure strings, ktoré s Tublatankou na turné odohralo hity Pravda víťazí, Matka, Skúsime to cez vesmír a Nekonečná pieseň. Záznam natočený v HD kvalite s použitím až 20-tich kamier spracoval režisér a strihač Petr Kašpar. Trvá dve a pol hodiny.

"Toto DVD považujem za odraz toho najlepšieho, čo naša skupina priniesla za posledných 30 rokov na svet a kam sa vyvíja. Myslím, že je to skutočne poctivý rockový koncert na DVD," pochválil sa spevák, gitarista a skladateľ Maťo Ďurinda. Dodal tiež, že za tri dekády na scéne nahrali toľko úspešných skladieb, že by vydali aj na dvojnásobne dlhší koncert. Výber piesní tak podľa neho nebol žiadny problém. "Išlo to absolútne prirodzene. Prierez našej tridsaťročnej tvorby – pesničky najznámejšie a najobľúbenejšie medzi fanúšikmi. To, čo rezonovalo z platní, CD či videoklipov. A samozrejme sme prihliadali na to, či sa nám vybrané piesne dobre hrajú na koncerte a či aj podľa nás majú svoju kvalitu," vysvetlil 54-ročný hudobník.

32 rokov bez ponorky

Pri tejto príležitosti si líder Tublatanky zaspomínal aj na prvý koncert skupiny: "Bolo to v roku 1983 na festivale amatérskych skupín Mladá vlna v bratislavskom PKO, ktorý organizoval Rišo Müller. Mal som veľkú trému, nikto nás ani naše pesničky nepoznal. Keď som začal hrať prvú skladbu, Šlabikár, zistil som, že mám ruky úplne spotené a šmýkali sa mi po hmatníku gitary ako po klzisku. Spievali a hrali sme naplno! Pravú ruku som mal krvavú z toho, ako som trieskal do strún gitary pri hraní akordov. Zahrali sme energický mini koncert so šiestimi pesničkami. Cítil som, že publikum nám vrúcne zatlieskalo a my sme sa moc tešili, že nás prijalo."

Sú to práve začiatky skupiny, na ktoré s odstupom času Maťo Ďurinda spomína najradšej. "Najlepšie boli 80. roky. To prvotné objavovanie čara a radosti z muzikantského života spojeného s veľkými turné po celom Československu. Boli to spontánne časy, veľa som toho stíhal aj popri muzike. Dokončoval som vysokú školu a zvládal aj partiu, s ktorou sme sa v bratislavských pivárňach a vinárňach každý večer bavili o muzike. Z tej som sa tešil najviac. Keď sa nám v skúšobni zadarili nové pesničky alebo keď sme dostali šancu nahrávať prvú LP platňu. Noc pred nástupom do štúdia som vôbec nespal."

Najhoršia bola podľa jeho slov posledná dekáda minulého storočia. "Hudobné obdobie 90-tych rokov nemám moc rád, scéna vo svete aj u nás sa začala moc komercionalizovať a gýčovatieť, na slovenskej scéne prevládal nehodnotný dancefloor a 90-te roky sa mi spájajú aj so všetkým zlým, čo sa v našej spoločnosti dialo – nekalá privatizácia, rozkrádanie, chaos, drogy, veľká kriminalita, vydieranie…"

1. Démon pomsty

2. Svet v ohrození

3. Revolúcia

4. Ja sa vrátim

5. Šlabikár

6. Dajte mi na to liek

7. Dnes

8. Kúpim si kilo lásky

9. Judáš

10. Priateľ

11. Môj starý dobrý kabát

12. Šikmooká

13. Bez tvojej lásky

14. Láska drž ma nad hladinou

15. Svätý grál – Sólo pre basovú gitaru a bicie nástroje

16. Vo veľkej škole dní

17. Loď do neznáma

18. Pieseň pre Doda (Šlabikár 9)

19. Matka

20. Nekonečná pieseň

21. Pravda víťazí

22. Skúsime to cez vesmír

23. Žeravé znamenie osudu

24. O nás

Zdroj: hudba.sk

Photo: hudba.sk

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.