Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Zhoršilo sa vám písmo? Možno máte zdravotný problém!

Písanie rukou je v porovnaní s SMS osobnejšie.

Oslavy písania rukou majú svoj oficiálny dátum

Rok čo rok si v USA 23. januára pripomínajú národný Deň písania rukou (National Handwriting Day). Za jeho založením stojí Asociácia výrobcov písacích potrieb (The Writing Instrument Manufacturers Association, WIMA). V krajine tento deň zaviedli ešte v roku 1977 a časom sa k nemu pripojili aj ďalšie štáty sveta.

Zhoršilo sa vám písmo? Možno máte zdravotný problém!

Vzhľadom na to, že sa každý človek vyznačuje jedinečným rukopisom, je možné identifikovať ho aj pomocou jeho písma. Naopak, negatívna zmena písma sa pokladá za jeden z príznakov zhoršeného zdravotného stavu.

Písanie je osobnejšie, kvalitné písacie potreby dôležité

Rukou napísaný pozdrav, list alebo pohľadnica má pochopiteľne osobnejší charakter, v porovnaní s textom napísaným na klávesnici počítača či vo forme SMS. WIMA v súvislosti s Dňom písania rukou na svojej webovej stránke konštatuje, že na písanie rukou sú potrebné kvalitné písacie potreby. Výkonný riaditeľ WIMA, David H. Baker, uvádza: "Napriek tomu, že počítače a elektronická pošta zohrávajú významnú úlohu v našom živote, nikdy nenahradia úprimnosť a individualitu vyjadrenú rukou napísaným slovom."

Pero v ruke má svoj význam

Podľa najnovších výskumov sa človek tým, že prestáva písať rukou, ochudobňuje. Navyše to má vplyv na jeho pamäť a spôsob vyjadrovania. Vedci v niekoľkých štúdiách zistili, že písanie rukou posilňuje proces učenia. Okrem toho, písaním rukou sa rozvíja jemná motorika a človek si zároveň cvičí koordináciu ruky a oka. Pri tejto činnosti sa aktivuje približne 500 svalov, pracuje zápästie, ruka aj rameno.

Krasopis ovplyvňuje aj profesia. Najhorší, respektíve najnečitateľnejší rukopis majú údajne lekári.

Celý svet už obletela informácia, že ministerstvo školstva vo Fínsku plánuje od roku 2016 prevratné zmeny. V rámci nového vzdelávacieho systému má v pláne v školách uprednostniť písanie na počítači pred rukopisom. Písanie rukou chce úplne vyškrtnúť z osnov povinných predmetov na prvom stupni základných škôl.

Zdroj: teraz.sk

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.