Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

História ženskej a mužskej módy v niekoľkých minútach!

Pozrite sa, ako sa nám menil šatník od roku 1915 až po súčasnosť.

Americký web mode.com vytvoril fascinujúce video, v ktorom je zmapovaných 100 rokov premien ženskej a mužskej módy. Za necelé tri minúty v ňom zachytil typické trendy a najrôznejšie módne štýly od roku 1915 až po súčasnosť.

Obľúbený vzor – kocka

V období života nemecko-amerického fyzika Alberta Einsteina charakterizovali mužov predovšetkým fúzy, malé okuliare, baretky a kockované saká. Veľmi štýlovým doplnkom pre dámy bol dáždnik a nosili sa aj biele rukavičky, a to nielen vzhľadom na ich módnosť, ale aj z hygienických dôvodov.

Všade samé strapce

Rok 1925 bol v móde značne ovplyvnený tancom nazývaným Charleston. Neforemné a k postave nelichotivé dlhé šaty vystriedali farebné šifónové šaty so špagetovými ramienkami. Dámam v šatníku nechýbali korále či kabelky so strapcami. Muži zahodili slamené klobúky a s hladko oholenou tvárou sa v spoločnosti začali objavovať oblečení v sakách s dvojradovým zapínaním.

Móda diktuje odhaliť sa

O 10 rokov káže mužom módny diktát vymeniť kravaty za motýliky. Ženy začínajú odhaľovať poprsie a zdobia sa brošňami.

Muži sa cítia dobre v džínsoch

Elegancia naplno prenikla do ženskej módy po roku 1955, keď šaty začali zvýrazňovať ženskosť a ich strih nesiahal viac ako po kolená. Klobúky a kabelky boli navrhované a šité v značne zmenšených verziách. Muži objavili kúzlo džínsových nohavíc, pohodlných tenisiek a do kozmetiky im pribudol gél na vlasy, ktoré si začesávali dozadu.

Madonna v kurze

Zatiaľ čo sedemdesiate roky sa niesli v znamení funky štýlu a prehnanej farebnosti, rok 1985 vytvoril nový mužský účes, tzv. „účes na Jágra“, ktorý bol charakteristický starostlivo upravenou ofinou a vlasmi po ramená. Ženskú módu v tomto období ovplyvnila najmä kráľovná popu – Madonna. Čím gýčovejšie nežné polovičky vyzerali, tým štýlovejšie sa cítili. K tomu ako dôležitá súčasť outfitu – trvalá a masívne pozlatené šperky.

Zbohom ženskosť, vitaj zženštilosť

Elegancia z roku 1955 neprežila nové milénium. Nahradili ju rifle kombinované s jednoduchými topmi, zmizla ženskosť a zdá sa, že aj mužskosť. Predovšetkým v šatníkoch:

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Zdroj: novinky.cz; YouTube

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.