Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Najdepresívnejšie obdobie v roku sa práve začalo. Dnešný deň je známy ako Blue Monday

Najdepresívnejší deň v roku alebo Blue Monday, ako ho mnohí poznajú, pripadá práve na dnešný deň – 15. januára. Blue Monday alebo Modrý pondelok – najdepresívnejší deň v roku, poznáme od roku 2004. Pred 20 rokmi s týmto názvom prišiel britský psychológ Cliff Arnall a každý rok pripadá tento deň na tretí januárový pondelok. Počas januára a na začiatku februára sa ľudia cítia najviac depresívne.

Ide o to, že práve počas tohto obdobia je málo slnečných lúčov, vonku je mrazivé počasie a dni sú príliš krátke. To všetko v tomto období neprispieva k dobrej nálade. Na mnohých z nás dolieha aj sklamanie z nesplnených novoročných predsavzatí, čo vedie k zníženému sebavedomiu. Psychológovia sú vo vyjadreniach ešte konkrétnejší, podľa nich sme najviac depresívni tretí pondelok v mesiaci január.

Čo s tým a ako sa cítiť lepšie?

Jednoznačne vypustiť paru. Človek by mal zabudnúť na veľké plány a pracovať na tom, čo môže reálne dosiahnuť. Napríklad v prípade cvičenia je lepšie stanoviť si 2 až 3 popoludnia v telocvični týždenne a vedieť, že je v našich silách túto úlohu splniť, nie sa trápiť predstavou každodenného cvičenia, ktoré sa napokon aj tak skončí neúspechom. Cvičenie je aktivita, ktorú treba robiť s radosťou, pričom sa nám vynaložená energia vráti v podobe hormónov šťastia, ktoré počas neho naše telo vyprodukuje. Ide o najlepšiu možnú prevenciu pred depresiou.

Napriek chladnému počasiu, vítané sú aj denné prechádzky na čerstvom vzduchu. Stačí sa skutočne teplo obliecť a dohodnúť si spoločné stretnutie s dobrými priateľmi. Na telo a na psychiku mimoriadne priaznivo pôsobí oxytocín, ktorý sa tvorí v mozgu práve vtedy, keď si môžeme užívať spoločnosť blízkeho priateľa alebo príjemné ľudské dotyky a objímanie sa. Zimné mesiace sú ako stvorené na hrejivé objatia.

Vyhnite sa ponocovaniu. Spánok je v tomto období veľmi dôležitý a jeho nedostatok vedie k úzkostlivým stavom, až k depresii. Každý človek vie, čo na neho vo chvíľach, keď sa necíti najlepšie, platí a pozitívnu náladu nesporne zlepšujú aj dobré skutky. Navyše, zvyknú vyvolávať reťazovú reakciu.

Hovoríte si, že úsmev nasilu nemá význam? Mýlite sa. Je vedecky dokázané, že silený úsmev na tvári po chvíli vyvolá úsmev aj na duši! A ešte jedna zaujímavosť na záver. V tomto depresívnom období sa netreba vzdávať sexuálnych radovánok. Práve naopak, kvalitné milovanie môže stavy depresie značne zmierniť.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.