Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Čo takto dať si…BANÁN!

Aj vy rozmýšľate, čo chutné si dať na desiatu, aby ste vydržali „fičať“ celé predpoludnie? Keď si prečítate tento článok, určite siahnete po banáne.

Banán obsahuje tri prírodné cukry – sacharózu, fruktózu a glukózu, skombinované s vlákninou. Poskytne vám okamžitý a podstatný príval energie. Keď zjete dva banány, budete mať dostatok energie na namáhavé 90 minútové cvičenie. Energia však nie je to jediné, čím nás banány dokážu udržať v kondícii. Okrem toho pomáhajú prekonať či predchádzať celému radu ochorení.
Depresia
Podľa prieskumu časopisu MIND, mnohí ľudia, ktorí trpia depresiou, sa po zjedení banánu cítia lepšie. Je to kvôli tomu, že banány obsahujú aminokyselinu, ktorú telo pretvára na serotonín. Ten vás dokáže relaxovať, zlepšiť náladu a vo všeobecnosti urobiť šťastnejšími.
Predmenštruačný syndróm
Zabudnite na tabletky proti bolesti, dajte si banán, ktorý obsahuje vitamín B6. Ten reuluje hladinu krvného cukru a dokáže výrazne ovplyvniť náladu.

Anémia Banány majú vysoký obsah železa. Vedia preto stimulovať produkciu hemoglobínu v krvi, čím zlepšujú stav v prípadoch anémie.

Krvný tlak Banán obsahuje veľa draslíka ale iba málo soli, takže je perfektný aj proti vysokému krvnému tlaku.

Posilnenie činnosti mozgu Ako sme už spomínali, banány obsahujú veľa draslíka, ktorý pomáha zvyšovať našu pozornosť.

Zápcha Banány obsahujú veľké množstvo vlákniny, ktorá napomáha normálnej činnosti čriev. Siahnite po nich v prípade, ak trpíte hnačkou, ale aj zápchou. Banán bude v obidvoch prípadoch prínosom pre váš tráviaci trakt.

Pálenie záhy Banány majú protikyselinový efekt. Ak vás páli záha, skúste siahnuť práve po ňom.

Nevoľnosť Ak si dáte banán medzi hlavnými jedlami, pomôžu vám udržať hladinu krvného cukru na stabilnej úrovni, takže sa vyhnete nevoľnosti.

Uštipnutie hmyzom Ak vás uštipne hmyz, skúste namiesto krémom potrieť postihnuté miesto vnútornou stranou banánovej šupky. Mnohým ľuďom už pomohol pri zmiernení bolesti a potlačení bolesti.

Alkoholová opica Ak máte po žúre opicu, skúste si pripraviť banánový mliečny šejk prisladený medom. Banán upokojí žalúdočnú kyselinu, med obnoví hladinu cukru v krvi a mlieko upokojí a regydratuje telo.

Nervy Banány obsahujú veľké množstvo vitamínov skupiny B, ktoré prispievajú k upokojeniu nervového systému.

Máte nadváhu alebo ťažko pracujete? Štúdiu ukázali, že stres v práci vedie k sklonu jesť potraviny ako čokoláda alebo zemiakové lupienky. Výskumníci zistili, že najobéznejší ľudia mali tendenciu pracovať vo vysoko stresových zamestnaniach. Pre vyhýbanie sa prejedaniu spôsobeného panikou, potrebujeme kontrolovať hladinu cukru v krvi. To dosiahneme tak, že budeme jesť potraviny obsahujúce sacharidy každé dve hodiny. A banány sú vhodnejšie ako čokoláda.

Žalúdočné vredy
Banán sa používa ako diétne jedlo pri ochoreniach čriev pre jeho mäkkú textúru a jemnosť. Je to ovocie, ktoré môžete bez obáv konzumovať pri chronických problémoch so žalúdočnými vredmi.

Banány sú teda naozajstným prírodným liekom na mnohé choroby. Ak ich porovnáme s jablkom, majú 4 krát viac bielkovín, 2 krát toľko sacharidov, 3 krát väčší obsah fosforu, 5 krát viac vitamínu A či železa a 2 násobné množstvá ďalších vitamínov a minerálov. Zvlášť prínosný je ich vysoký obsah draslíka. To všetko robí z banánov jedno z najlepších dostupných ovocí.

Zdroj: badatel.net

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.