Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Šport dnes prišiel o ďalšiu legendu!

V nedeľu, v skorých ranných hodinách, zomrel komentátor Karol Polák.

Z vyštudovaného umelca špičkový športový komentátor!

Vo veku 81 rokov zomrel v nedeľu ráno v Bratislave po ťažkej chorobe legendárny športový komentátor Karol Polák.

Karol Polák svojím osobitým štýlom komentoval množstvo významných svetových aj domácich športových prenosov. Jeho podmanivý hlas znel z televízie dlhé roky počas olympiád, majstrovstiev sveta či majstrovstiev Európy vo futbale a aj v krasokorčuľovaní.

Karol Polák sa narodil 7. septembra 1934 v Bratislave. Jeho otec, bývalý ligový futbalista, ho odmalička viedol k športu. V mladosti bol Karol Polák brankárom vo vtedajšej Červenej hviezde Bratislava a neskôr hral 6 rokov druhú basketbalovú ligu. Okrem športového talentu mal tiež umelecké sklony. "Naši vo mne objavili hudobný talent a dali ma na husle. Mám za sebou päťročnú hudobnú školu aj s absolventským koncertom."

Neskôr mladý futbalový brankár študoval spev na konzervatóriu, až pokým mu vysokoškolský pedagóg Ján Borodáč nepovedal:"Karol, vykašli sa na tú operu, hlas máš dobrý, dobre vyzeráš, z teba bude herec!" Preto sa budúci športový komentátor rozhodol pre štúdium na divadelnej fakulte Vysokej školy múzických umení (VŠMU) v Bratislave.

Počas štúdia hrával v jednej malej kapele ako huslista, moderoval v Divadle hudby a chodil aj do rozhlasu na nočné služby ako hlásateľ. "Televízia začala vysielať v roku 1956. Prvý futbalový priamy prenos, ktorý som videl, komentoval jeden slávny rakúsky športový komentátor a to ma uchvátilo. Ale vtedy som ešte ani nesníval o tom, že by som ním chcel byť aj ja."

V roku 1962 sa stal Karol Polák komentátorom v novovznikajúcej športovej redakcii v Československej televízii. V priebehu nasledujúcich 30-tich rokov svojím charakteristickým štýlom komentoval nespočetné množstvo športových prenosov. Zúčastnil sa na šiestich zimných a šiestich letných olympiádach, siedmich majstrovstvách sveta a ôsmich majstrovstvách Európy vo futbale, dvadsiatich majstrovstvách sveta a Európy v krasokorčuľovaní.

Bol to hlas Karola Poláka, ktorý komentoval druhé miesto česko-slovenských futbalistov na majstrovstvách sveta v Čile v roku 1962, víťazstvo Slovana v Pohári víťazov pohárov v roku 1969 či nezabudnuteľnú jedenástku Antonína Panenku na majstrovstvách Európy v Belehrade v roku 1976.

S pravidelným komentovaním skončil v roku 1992. Mnohí športoví fanúšikovia o ňom hovoria ako o bezkonkurenčnej legende športového komentovania. Je držiteľom televízneho ocenenia Zlatý krokodíl (1972), ceny Československej televízie (1981) alebo ceny Slovenského olympijského výboru.

"Komentátor musí vedieť, kedy vystupňovať emócie, kedy ich utlmiť, musí vedieť narábať s hlasom a s divákom sa rozprávať," tvrdil obľúbený Karol Polák.

https://www.youtube.com/fpjGn29MR00

Zdroj: teraz.sk; YouTube

Photo: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.