Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

H. Lasicová: Otcovia to vedia inak…

„Blbé veci sa robia s mamou, cool veci sa robia s ockom.“

Poznáte to?

Keď dieťa plače, matka okamžite vstáva a berie ho na ruky. Otec tiež okamžite vstáva – aby dal hlasnejšie televízor.

Každý vychovávame inak. Lebo každý sme iný. Aj tak mávajú otcovia vo výchove iné grify a prinášajú rôzne zaujímavé elementy. Minimálne nemajú výčitky si to vedia lepšie zariadiť.

Alebo. Moja kamarátka, keď učila syna lyžovať, stála s ním na svahu dve hodiny. Keď ju prišiel muž konečne vystriedať, vybavil do piatich minút inštruktora a zvyšné dve hodiny presedel pri varenom víne.

Gabika mi napísala: „Môj muž vôbec nechápe detskú módu. Stalo sa, že som mu ráno pripravila pre dcéru dva páry nohavíc – na výber, podľa počasia. A večer som zistila, že jej obliekol obidva. Naraz!"A inak dcére stále opakuje vetu: "Blbé veci sa robia s mamou, cool veci sa robia s ockom."

Na internete som našla spoveď jedného otca, ktorý sa priznáva, že sa so svojou dcérou najradšej zabáva tak, že jej hádže do hlavy hračky. Vraj by ste mali vidieť, ako výska od radosti, keď ju trafí plyšovým medvedíkom.

Niektoré veci vedia otcovia podľa psychológov – alebo podľa seba – lepšie: Tým, že veľa z nich okolo detí tak neskáče, budujú v nich sebavedomie a samostatnosť. Čo sa v živote celkom zíde.

Muži sa s deťmi hrajú viac bok po boku. Idú na ryby, športujú, lepia lietadlo alebo idú do kina. Robia viac veci, ktoré zaujímajú obe strany.

Neviem, ako u vás, ale u mňa doma je to môj muž, ktorý naučil naše deti bezproblémovo jesť, zaspávať a prespať celú noc, a vôbec všetko, kde som si ja nevedela rady, lebo som príliš mäkká.

A posledné plus. Muži sa viac a divokejšie s deťmi šantia. To sú všetky tie šteklenia, vyhadzovania, krútenia, zápasenia a tak ďalej, pri ktorých matky odpadávajú. Vraj sú ale takéto hry nesmierne dôležité. Lebo budujú sociálnu a emočnú inteligenciu, vytrvalosť, uvedomovanie si svojho vlastného tela a znášanie bolesti.

Takže, keď váš muž deti zavesí za nohy dole hlavou zo zábradlia na terase alebo ich z poschodovej postele hádže do vankúšov na zemi, možno tým vychováva budúceho Einsteina.

Okej. Ale niekde sú hranice.

Milí muži, tieto veci naozaj nie!

Voziť bábätká, a vôbec všetky malé deti – na motorkách, štvorkolkách a motokárach.

Hrať sa s deťmi neznamená, že si pustíte televízor a po očku sledujete, čo robia. Potom to skončí tak, že sa hojdajú na šnúre na štvrtom poschodí, zatiaľ čo vy podriemkávate v obývačke.

Brávať deti do krčmy, ponúkať im alkohol a dojčatám klobásu, nakladané uhorky a feferónky – jasné nie!

Vaša mama nevie všetko najlepšie. Ani čo sa týka výchovy detí.

Vychovávať dieťa neznamená mu na všetko, čo nechcete riešiť, povedať: "Opýtaj sa mamy."

A nakoniec. Prečo, keď dotelefonujete s deťmi, nikdy neviete povedať, ako sa majú alebo čo majú nové? Ako vysvetlil jeden môj známy: "Prečo by som sa mal dcéry pýtať v stredu, ako sa má, keď predsa bola u nás v sobotu na obed a videl som, že sa má dobre?"

Našla som tento tip na obyčajnú radosť, ktorý je určený ženám. Vraj by si každá z nás aspoň raz za život mala zajazdiť na traktore. Údajne je to veľká zábava.

A možno by sme sa aspoň trochu zbavili pocitu, že musíme byť stále tie zodpovedné.

Hana Lasicová

Zdroj: Archív Rádio Jemné

Photo: R. Benický

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.