Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Najslávnejšia vianočná koleda: Životný príbeh jej tvorcov vás dojme!

Najznámejšiu vianočnú koledu Tichá noc, svätá noc uviedli po prvý raz do života na Vianoce v roku 1818! Stalo sa tak v kostole sv. Mikuláša v rakúskom Oberndorfe. Najslávnejšia koleda nás tak sprevádza už 205 rokov! A za všetko môžu malé hlodavce.

Vznikla pritom úplnou náhodou. V kostole sv. Mikuláša v rakúskom mestečku Oberndorf v blízkosti Salzburgu sa stala v roku 1818 nepríjemnosť – myši tam prehrýzli mechy organu. Kaplán Joseph Mohr to však zistil až 23. decembra a o deň neskôr (24. decembra) mala byť v kostole vianočná omša, ktorá sa nedala odslúžiť bez hudby.

Mohr rozmýšľal, čo robiť. Napadlo mu, že situáciu by mohla zachrániť slávnostná pieseň, ktorá by sa dala zaspievať bez hudobného sprievodu. Zúfalstvo prebudilo jeho predstavivosť a Mohr zložil niekoľko vhodných štvorverší. Chýbala mu však melódia. V neďalekej dedine Arnsdorfe však mal priateľa, učiteľa a organistu Franza Grubera, ktorý hudbu vedel komponovať. Mohr sa za ním rozbehol s úpenlivou prosbou, aby niečo vymyslel. Gruber nenechal priateľa v štichu. Melódia, ktorú vymyslel, prežila stáročia.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Pruský kráľ Friedrich Wilhelm IV. pieseň Tichá noc, svätá noc počul na Štedrý deň v roku 1853 a bol veľmi nadšený. Dvornému koncertmajstrovi nariadil nájsť autorov. Úloha to však nebola ľahká: Mohr a Gruber boli obyčajní, „bezvýznamní ľudia“. Navyše, Joseph Mohr už v roku 1848 zomrel (ako 56-ročný) v úplnej chudobe. Skladateľa Grubera hľadali takmer rok a možno by ho ani nikdy nenašli. Opäť však pomohla náhoda.

V roku 1854 salzburský zbor pripravoval vianočný program, v ktorom nechýbala pieseň Tichá noc, svätá noc. Jeden z členov zboru, mladík Felix Gruber, ju však spieval nie celkom tak, ako to vyžadoval zbormajster. Keď mu udelil pokarhanie, Felix namietal, že pieseň spieva, ako ho to naučil jeho otec a ten vie najlepšie, ako správne spievať piesne, ktoré sám skomponoval. Šéf zboru dobre poznal dvorného koncertmajstra a poznal aj príkaz Friedricha Wilhelma IV.

Zvyšok života prežil Franz Gruber ako slávny človek. V chráme sv. Mikuláša v Oberndorfe visí plaketa s nápisom: Učiteľ Franz Gruber tu 24. decembra 1818 napísal melódiu piesne Tichá noc, svätá noc a vikár Joseph Mohr zložil jej slová“. 

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.