Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Veci, o ktorých vaše deti nepotrebujú vedieť

Je super, ak sa s deťmi rozprávate o všetkom, treba si ale uvedomiť, že nejde o zmenšených dospelých a že sú určité témy, ktoré je vhodnejšie nechať za zatvorenými dverami, ako ich s nimi preberať.

Podľa psychológov existujeme minimálne sedem tém, o ktorých by ste s deťmi hovoriť nemali. Ktoré to sú?
Čo si myslíte o ich učiteľoch
To, že sa deti sťažujú na svoje učiteľky či učiteľov v škôlke alebo škole je jedna vec, ale vy by ste sa do ich ohovárania pustiť nemali. Nemusíte predstierať, že sú perfektní, ale môžete skúsiť poukázať na ich pozitíva. Aj rozhovory s partnerom alebo známymi o učiteľoch by ste mali viesť vtedy, keď vás deti nepočúvajú. Ony takéto veci obvykle nechápu a je zbytočné ich nimi zaťažovať. Ak ste nadobudli presvedčenie, že pedagóg robí vážne chyby, oslovte riaditeľa, ale určite to neriešte s deťmi.
Koľko veci stoja
Je správne, ak chcete, aby vaše deti boli finančne gramotné, to však neznamená, že potrebujú poznať výšku vašej hypotéky alebo na koľko vás vyšla dovolenka. Rozhovory s deťmi o tom, za čo ste koľko zaplatili, môžu mať na svedomí to, že budú spolu s vami niesť bremeno finančného stresu rodiny. Na to majú naozaj dosť času. Na druhej strane, tiež nie je dobré, keď sa deti pred spolužiakmi a kamarátmi chvália, aký drahý dom či auto máte. Toto sú veci, ktoré do detského sveta nepatria, preto ich nemusíte zasväcovať do každého detailu rodinného rozpočtu.
Čo vám prekáža na partnerovi
Každý nájde na svojej polovičke niečo, čo mu prekáža, lebo nikto z nás nie je dokonalý. No nie je potrebné zaťahovať do toho deti. Prepieranie špinavej bielizne pred deťmi znevažuje druhého partnera, čo sa prejaví v tom, že ho nebudú rešpektovať. Nekritizujte jeden druhého pred nimi, ale naopak, podporujte sa. Vaše osobné frustrácie z toho druhého si riešte za zatvorenými dverami.
Koľko chcete schudnúť a akú diétu sa chystáte držať
Mnohí rodičia, najmä maminy, celý život bojujú s nejakými tými kilami navyše a týrajú sa diétami. Keď vás deti vidia, ako sa zlostíte pred zrkadlom na svoju postavu a ustavične hovoríte o nespokojnosti s vlastným telom, ovplyvní ich to. Neriešiť neustále chudnutie a diéty je dôležité najmä vtedy, ak máte dcéru. Postava by sa nemala stať meradlom ich spokojného života v dospelosti. Snažte sa o zdravý životný štýl spojený s pohybom a primeraným stravovaním.
Čo si myslíte o rodičoch priateľov detí
Možno si myslíte, že to, čo hovoríte v súkromí svojho domova alebo auta je posvätné, no buďte si istí, že deti si to nemyslia. Obvykle nerozlišujú hranicu toho, čo môžu niekomu inému povedať a čo nie. A keď ich ešte upozorníte, aby niečo konkrétne pred niekým určite nepovedali, akoby ste mu to povedali osobne. Nikdy neklebeťte o rodičoch kamarátov svojich detí pred potomstvom. Nechajte deti tvoriť ich vlastné názory.
Podrobnosti o vašom sexuálnom živote
Každá generácia je otvorenejšia ako tá predchádzajúca, a to najmä pokiaľ ide o komunikáciu o pohlaviach. Skôr, než necháte deťom v izbe položenú poučnú knihu o vtáčikoch a včielkach, otvorene sa s nimi o sexualite porozprávajte. Neznamená to však, že by ste s nimi mali zdieľať svoje sexuálne príbehy. Po prvé, väčšina detí nechce počuť intímne detaily o sexuálnom živote ich rodičov a po druhé, je to neúctivé aj voči partnerovi. Váš sexuálny život je intímnou záležitosťou medzi vami a vždy je hlúpe vynášať informácie „z postele“ von.
Čím všetkým v živote prechádzate
Deti potrebujú vedieť, že ich rodičia sú tiež len ľudia a robia chyby. Preto je užitočné hovoriť s nimi o niektorých svojich problémoch a o tom, ako ste sa s nimi vysporiadali či vysporiadavate. To je v poriadku. Ale zaťažovať ich informáciami o každom prešľape a chybe, ktoré ste kedy urobili, je pre ne príliš veľkým bremenom. Nechajte ich vychutnávať si detstvo v čo najväčšej bezstarostnosti a bez zbytočných príťaží, ktoré nepotrebujú mať naložené. Ešte ich čaká dosť aj bez toho, aby ste im k nim ako milujúci rodičia pridávali.
Zdroj:
spuntik.zoznam.sk Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.