Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Sme to, čo sme jedli!

Spomienky z detstva výrazne ovplyvňujú to, aké jedlá nám chutia v dospelosti.

Ženy sú na sladké, muži na mäso

Najnovšie prieskumy švajčiarskych vedcov uvádzajú, že obsah nášho taniera je podmienený spomienkami na prežité detstvo. Zatiaľ čo dospelé ženy milujú sladké jedlá, pretože sa vďaka nim v mysli vracajú k príjemným chvíľam stráveným v kuchyni, dospelí muži majú radi cestoviny a mäso, ktoré im pripomína starostlivosť mamy.

Spomienka na jedlo je hnacím motorom pri výbere jedla

Napriek tomu, že chute človeka vznikajú od jeho útleho veku, stravovacie návyky je možné zmeniť. Podľa talianskeho denníka Corriere della Sera sa to môže podariť, ak sa pokúsime oklamať pamäť. Vedci z Bazilejskej univerzity vo Švajčiarsku preto vyzvali dobrovoľníkov, aby najprv oznámkovali jedlá a potom ich za pomoci funkčnej magnetickej rezonancie sledovali, aby zistili, ktoré časti mozgu sa u každého zo zúčastnených aktivujú. Výsledok? Sledované osoby sa vždy rozhodli pre tie jedlá, ktoré si z prvej časti testu lepšie pamätali.

Na pohlaví záleží!

Obľúbenosť jedál, ich vôňa a spomienky s nimi spojené sú zároveň ovplyvnené biologickým pohlavím, uvádza to výskum riaditeľa Food and Brand Lab pri americkej Cornellovej univerzite, Briana Wansinka. Keď sa chcú jedlom potešiť muži, zvolia si najčastejšie mäso a cestoviny. U žien je to čokoláda, koláč alebo torta. Každodenný výber jedálnička je pritom veľmi výrazne ovplyvnený spomienkami na to, čo nám chutilo kedysi. Inak povedané, jeme najprv hlavou a až potom ústami.

Pozor, mozog vieme oklamať!

V spojitosti s jedlom si však neasociujeme len príjemné spomienky. Výskum zrealizovaný Elizabethou Loftusovou z Kalifornskej univerzity tvrdí, že je možné vytvoriť si a vštiepiť si do hlavy aj negatívne spomienky na niektoré potraviny. Počas prieskumu sa Loftusovej napríklad podarilo presvedčiť dobrovoľníkov, že im v detstve zvyklo byť zle, keď zjedli vajce. Vytvorila im tak akési falošné spomienky, na základe ktorých skutočne znížili spotrebu vajíčok. Pokus zopakovala aj so zmrzlinou, s rovnakými výsledkami. Keď ale dobrovoľníkov presvedčila, že ich obľúbeným jedlom z detstva je chren, mali naň väčšiu chuť a jedli ho častejšie.

Zdroj: novinky.cz

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.