Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Trpíte workoholizmom? Otestujte sa!

V dnešnej uponáhľanej dobe sa čoraz viac dáva do popredia nielen fyzické ale aj psychické zdravie. Aby sme boli „v pohode“, potrebujeme mať veci v rovnováhe – prácu, rodinu, oddych, zábavu. Len čo jedna prevažuje nad druhou, náš život stráca rovnováhu.

Pri workoholizme je však problém, že je ťažko diagnostikovateľný, pretože človek „nerobí nič zlé, iba jednoducho pracuje“. Áno, na práci nie je nič zlé, závislosť na nej je však tenký ľad. Ak ste často v kancelárii aj po skončení pracovnej doby a pracovných víkendov pribúda, je načase si položiť otázku, či nie ste workoholik. Je pre vás nutné toľko pracovať?
Základným pravidlom, ktorým zistíte, či sa jedná o obyčajnú nutnosť pracovať alebo workoholizmus, je priznanie si reality – a to: môžete si užívať život a cítiť sa energicky aj mimo práce?
Ak je odpoveď nie, ste na tenkom ľade.
Táto závislosť je nebezpečná, lebo rozvracia rodinu a vzťahy. Odborníci tvrdia, že s workoholizmom úzko súvisí úzkosť, nízke sebavedomie a často aj problémy s intimitou
. Prepracovanie vytvára obrovský nárast adrenalínu, ktorý zaplaví telo a škodí obzvlášť srdcu – zvyšuje krvný tlak a môže viesť k srdcovým a mozgovým príhodám. Workoholici tiež môžu trpieť stresovými poruchami – úzkosťou, depresiou či syndrómom vyhorenia.
Chcete vedieť, či medzi workoholikov nepatríte aj vy?
Štúdia zameraná na túto závislosť vyvinula diagnostický test, ktorý pomôže určiť, kedy workoholizmus prekročí hranicu a stáva sa problémom. Ide o 7 vyjadrení, pri ktorých odpovedáte nikdy, často, vždy. Ak aspoň 4x odpoviete „často“ alebo „vždy“, máte problém.
Otestujte sa:
1. Myslíte na to, ako si môžete uvoľniť viac času na prácu.
2. Strávite oveľa viac času pri práci ako bolo pôvodné určené.
3. Pracujete s cieľom znížiť pocit viny, úzkosti, bezmocnosti alebo depresie.
4. Už vám bolo povedané, aby ste prestali toľko pracovať.
5. Blízki vám zdôrazňujú, že s vami trávia málo času.
6. Ochudobňujete sa o koníčky, záujmy, záľuby. Nemáte čas si ani zacvičiť kvôli svojej práci.
7. Pracujete tak veľmi, že to negatívne ovplyvňuje vaše zdravie.

Zdroj: KAMzaKRASOU.sk Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.