Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

A slovom roka 2020 sa stáva…

Slovom roka 2020 sa podľa slovníka Collins English Dictionary stal výraz „lockdown“.

Zhodla sa na tom skupina lexikografov a editorov, ktorí študujú vývoj anglického jazyka.

Helen Newsteadová, konzultantka jazykového obsahu v Collins English Dictionary, uviedla, že jazykovedci zaznamenali v roku 2020 viac ako 250-tisíc použití slova „lockdown“. V roku 2019 bolo takýchto prípadov len okolo 4-tisíc.

„Jazyk odráža svet okolo nás a v roku 2020 dominuje globálna pandémia,“ píše sa v jej vyhlásení.

V zozname desiatich „top slov“ roka 2020 ich je až 6 spojených práve s koronakrízou.

Súčasťou „rebríčka“ je aj termín „TikToker“, definujúci osobu, ktorá pravidelne zdieľa alebo sa zobrazuje vo videách na sieti TikTok.

V zozname je aj skratka BLM, známa v súvislosti s hnutím Black Lives Matter. Slovník Collins ju definuje ako „hnutie, ktoré bojuje proti rasovo motivovanému násiliu a útlaku.

Svoje miesto má tiež termín mukbang. V jeho prípade ide o fenomén z Južnej Kórey, ktorý spočíva v tom, že človek sa natáča na video počas toho, ako sa doslova napcháva jedlom a zároveň komunikuje na sociálnych sieťach.

Posledné slovo, ktoré sa objavilo v zozname, je Megxit. Ide o zloženinu slov Meghan a exit, inšpirovanú často používaným slovom brexit. Používa sa v súvislosti s odchodom princa Harryho a jeho manželky Meghan z britskej kráľovskej rodiny, ktorý spoločne oznámili v januári.

Zdroj: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.