Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Sviatok Troch kráľov

Sviatku Troch kráľov sa hovorí aj deň Zjavenia pána a týmto dňom sa pre väčšinu z nás končí vianočné obdobie.

Tento deň je ale hlavne v znamení malých koledníkov, prezlečených za Troch kráľov. Tí obchádzajú domácnosti, kde koledujú a pritom žehnajú domu tým, že posvätenou kriedou napíšu na dvere začiatočné písmená troch kráľov a letopočet. Na tieto zvyky ešte môžeme natrafiť na niektorých slovenských dedinách.
V dávnejších dobách chodievalo kráľov viac a boli medzi nimi nielen deti, ale aj dospelí. Účastníci trojkráľového pochodu boli najmä duchovný s miništrantmi a kostolníkom, ale aj učitelia so svojimi žiakmi.

Dievčatá sa hneď ráno, ešte pred východom slnka, umývali snehom, čo im malo zaručiť sviežu belostnú pleť.
Trojkráľový večer je zase večerom, kedy sa predpovedala budúcnosť.
Keď ľudia chceli vedieť, kto z nich najskôr zomrie, zapálili rovnako dlhú sviečku. Komu sviečka zhorela najskôr, ten zomrel ako prvý. Naviac sa podľa stúpajúceho alebo klesajúceho dymu dalo poznať, či sa jeho duša dostane do neba alebo do pekla.
Kto sa chcel dozvedieť niečo z budúcnosti, mohol taktiež pripraviť 7 hrnčekov, ktorými priklopil rôzne predmety
(kúsok uhlia, hrebeň, peniaz, figúrku dieťaťa, prsteň, kúsok látky a chleba). Každý si potom zvolil hrnček, odklopil ho a podľa predmetov pod ním sa usudzovalo, čo ich čaká. Peniaz znamenal bohatstvo, hrebeň nedostatok, prsteň svadbu, látka cestovanie, figúrka dieťaťa narodenie dieťaťa, kúsok chleba dostatok všetkého a uhlie nemoc či smrť.
Zdroj:
slovenske-zvyky.webnode.skPhoto: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.