Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Je to tu: O 15:30:27 sa dnes na Slovensku začne JESEŇ!

Na severnej pologuli Zeme je 22. september 2020 prvým jesenným dňom, na južnej pologuli zase prvým jarným.

Jesenná rovnodennosť vyšla tento rok na utorok 22. septembra. Astronomická jeseň sa začne presne o 15-tej hodine, 30-tej minúte a 27-mej sekunde stredoeurópskeho letného času (SELČ).

Na severnej pologuli Zeme je 22. september 2020 prvým jesenným dňom, na južnej pologuli zase prvým jarným.

Hranica medzi tmavou a osvetlenou časťou zemegule nazývaná zemský terminátor v tento deň spája južný a severný pól a prebieha kolmo na zemský rovník. Znamená to, že počas jesennej rovnodennosti (rovnako aj jarnej) je na hociktorom mieste na zemeguli deň rovnako dlhý ako noc – trvá približne 12 hodín.

Dni sa v miernych zemepisných šírkach v tomto období výrazne skracujú, napríklad nasledujúci deň, teda 23. september, bude o štyri minúty kratší. Tento trend bude trvať až do zimného slnovratu, keď je najkratší deň v roku. Zimný slnovrat nastane tento rok 21. decembra o 11.02 h stredoeurópskeho času.

Od jesennej rovnodennosti sa severná pologuľa od Slnka odkláňa, dni sú potom kratšie než noci a ochladzuje sa – blíži sa zima. V zemepisných šírkach smerom na juh, k rovníku, je toto skracovanie dní menej výrazné. Čím viac na sever, tým je výraznejšie – v oblastiach nad severným polárnym kruhom dokonca nastane polárna noc, počas ktorej tam slnko nevychádza vôbec.

Začiatky ročných období, teda aj okamih jesennej rovnodennosti, nastávajú každý rok v inom čase, keďže astronomický rok netrvá presne 365 dní, ale približne 365 a štvrť dňa, čo sa raz za štyri roky kompenzuje vložením 29. februára (ako prestupného dňa) do kalendára. Začiatok astronomickej jesene sa tak pohybuje v rozpätí medzi 22. a 23. septembrom.

Zdroj: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.