Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Včelárstvo a lesníctvo patria k sebe: Tatranci začali chovať vlastné včely

Štátne lesy Tatranského národného parku (TANAP) začali s vlastným chovom včiel.

V budúcnosti by mu chceli dať aj vzdelávací rozmer.

Informovala o tom koordinátorka vonkajšej komunikácie Martina Petránová.

Podľa nej sa v TANAPE starajú o päť úľov, ktoré sú umiestnené v areáli Strediska genofondu drevín Rakúske lúky neďaleko Tatranskej Kotliny. Chovať včely však lesníci plánujú aj v lokalite Cabalovka v Tatranskej Lomnici.

„Nateraz uvažujeme o týchto dvoch stanovištiach a v budúcnosti by sme radi zriadili i včelársky náučný chodník prepojený s botanickou záhradou, keďže si veľmi dobre uvedomujeme význam včiel pre prírodné prostredie Tatranského národného parku, najmä z pohľadu zachovania jeho ekologickej rozmanitosti,“ vysvetlil riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u Ján Marhefka.

Ako doplnila Petránová, dôkazom toho, že včelárstvo a lesníctvo patria k sebe, je aj skutočnosť, že Štátne lesy TANAP-u majú už desaťročia takmer na každom ochrannom obvode minimálne jedného včelára. Tí najstarší si podľa nej dokonca ešte pamätajú na časy, keď včelárstvo patrilo do povinných učebných osnov lesníckych škôl.

„Na rozdiel od včelárov v iných lokalitách, tí tatranskí musia počítať nielen s náročnejšími poveternostnými podmienkami, ale aj vyšším rizikom, že ich včelstvo pritiahne pozornosť medveďa hnedého,“ uviedla Petránová. .

Zdroj: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.