Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Prvé šteniatka zo skúmavky sú na svete! :)

Šteňatá už majú päť mesiacov! 🙂

Na svete je prvý vrh šteniat "zo skúmavky"!

Očakávanú informáciu vypustili na svetlo sveta vedci z Cornellovej univerzity v New Yorku. Šteňatá už majú päť mesiacov, sedem z nich priviedla 10. júla na svet náhradná psia matka. Piati z nich sú bígle a dva psíky krížence bígla a kokeršpaniela, informovala agentúra Reuters.

BBC uvádza, že šteňatá sú z jedného vrhu, ale majú tri páry rodičov. Sučke implantovali zmrazené embryá podobnou technikou, aká sa využíva na ženských klinikách.

Dr. Alex Travis z fakulty veterinárnej medicíny Cornellovej univerzity sa nechal počuť, že majú "sedem normálnych, šťastných zdravých šteniat". Tento postup by podľa neho mohol časom pomáhať pri odchove ohrozených druhov zvierat v zajatí.

Dodal tiež, že proces umelého mimotelového oplodnenia, ktorý sa už od 70. rokov 20. storočia využíva u ľudí, pomohol na svet desiatkam detí, ktoré by sa zrejme inak nenarodili. Vedcom sa však doteraz nedarilo dosiahnuť podobné výsledky pri psoch, čiastočne aj preto, že ich reprodukčný cyklus sa odlišuje od cyklu iných cicavcov. Sučky ovulujú iba raz alebo dvakrát za rok a ich vajíčka sú vtedy menej zrelé.

Nadobudnuté výsledky môžu v budúcnosti pomôcť objasniť genetický základ rozličných porúch, ktoré sa vyskytujú pri psoch aj u ľudí. Prtiom, psy majú s ľuďmi vyše 350 podobných dedičných porúch, čo je takmer dvojnásobok, ako pri ktoromkoľvek inom druhu.

Šteniatka pomenovali Ivy, Cannon, Beaker, Buddy, Nelly, Red a Green. Až na jedno, už každé z nich má nový domov, dodala BBC.

Zdroj: teraz.sk

Photo: teraz.sk

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.