Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Prevážate vianočný stromček autom? Čítajte ďalej!

Aby sa zo symbolu Vianoc nestala nebezpečná zbraň, treba byť pri jeho prevážaní maximálne opatrný.

Ozdobený vianočný stromček, ako jeden zo symbolov Vianoc, má v ďalšom roku priniesť rodine predovšetkým prosperitu. Najkrajšie sviatky v roku by bez neho neboli tým, čím sú, a tento zvyk, ozdobovať voňavý ihličnatý strom a nachádzať si pod ním darčeky, pochádza z Nemecka.

Z vianočného symbolu sa môže veľmi rýchlo stať zbraň!

Treba však myslieť na to, že prevážanie vianočnej jedličky na streche alebo vo vnútri vozidla má svoje pravidlá. Inak by sa mohlo stať, že pri prudkom brzdení nesprávne upevnený stromček môže cez sklo vraziť do kabíny ďalšieho auta a spôsobí dopravnú nehodu.

Aby sa zo symbolu Vianoc nestala nebezpečná zbraň, treba byť pri jeho prevážaní maximálne opatrný. Nielen pre bezpečnosť, ale aj preto, že stromček môže zašpiniť a poškodiť interiér vozidla. Ak chce vodič stromček naložiť na strešný nosič, mal by ho otočiť špicou dozadu. Inak by odpor vzduchu mohol polámať vetvičky. Stromček by mal byť umiestnený tak, aby nepresahoval boky auta a nezasahoval ani dopredu nad čelné sklo. Upevňovacie popruhy je lepšie prevliecť priamo cez kmeň, nie cez konáre. Pri veľkom a ťažkom stromčeku je dobré skontrolovať maximálne zaťaženie strechy a nosiča.

Pozor však aj na to, čím sa stromček upevní. Gumové alebo elastické lanká, povrazy a expandéry s háčikmi sú na prevážanie vianočných stromčekov nevhodné. Ukázal to crashtest nemeckého automobilového klubu ADAC, pri ktorom stromček najprv pripevnili bežnými gumovými popruhmi a potom spínacími popruhmi.

Výsledok? Pri náraze v rýchlosti 50 km/h stromček s hmotnosťou 32 kilogramov zafixovaný gumovými popruhmi preletel cez kapotu dopredu. Pri skutočnej nehode by tak stromček mohol ohroziť iných účastníkov cestnej premávky. Stromček priviazaný spínacími popruhmi zostal pri náraze bezpečne na streche.

Čo na to poisťovňa?

V prípade dopravnej nehody sa na vianočný stromček, podobne ako na iný prevážaný nadrozmerný náklad, nevzťahuje povinné zmluvné poistenie. Ak sa pri dopravnej nehode poláme, škody vám zo zákonnej poistky poisťovňa nepreplatí. V rámci havarijného poistenia je možné pripoistiť poškodenie vecí osobnej spotreby pri preprave. Musia však byť správne umiestnené a pripevnené v batožinovom priestore alebo strešnom boxe.

Zdroj: teraz.sk

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.