Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Vianoce bez priberania. (Ne)Splnený sen?

Počuli ste už o prírodnom sladidle melasa?

Druhá adventná nedeľa v tomto roku je už minulosťou a príchod Vianoc sa neodkladne blíži. Nie nadarmo majú najkrajšie sviatku v roku prívlastok "štedré", stačí totiž upriamiť pozornosť na pečenie. Vianočné koláčiky sú neodmysliteľnou súčasťou každej slovenskej domácnosti a odolať im si vyžaduje naozaj pevnú vôľu. Na druhej strane, prečo by sme to robili, keď sa dá piecť zdravšie a rovnako chutne? Ešte predtým, ako tento článok prestanete čítať, chceme vás upozorniť, že vianočné pečivo bude s našimi tipmi chutiť rovnako dobre! Len vy budete mať menšie výčitky! 🙂

Vymeňte kypriaci prášok za vínny kameň!

Kypriaci prášok do pečiva vynašiel nemecký chemik August Oetker a dnes je jednou z hlavných ingrediencií (nielen vianočného) pečenia. Má nakypriť cesto a dodať mu punc nadýchanosti. Avšak, kypriaci prášok obsahuje difosforečnany, ktoré vo väčšom množstve môžu narušiť rovnováhu fosforu a vápnika v našom tele. Jeho zdravšou alternatívou je vínny kameň, ktorý vzniká pri výrobe vína ako jeho vedľajší produkt. Vínny kameň vie pri pečení kypriaci prášok adekvátne nahradiť.

Pečte s celozrnou múkou!

Klasika je klasika, ale v prípade bielej múky stojí za to pouvažovať nad jej "zdravšou" a mladšou sestrou. Celozrná múka obsahuje až o 60% viac vápnika a o 77% viac vitamínov. Navyše, obalové časti zrna sú plné bohatej vlákniny a zložitých cukrov, ktoré sa postupne uvoľňujú do krvi. Vďaka tomu má naše telo dostatok energie a nepociťuje hlad. Okrem toho, postupné uvoľňovanie jednoduchých cukrov bráni tomu, aby nám v krvi kolísala hladina cukru, aby nás bolela nás hlava a trápila nespavosť.

Šetrite bielym cukrom!

Vianočné pečenie bez bieleho cukru? Mnohé gazdinky si to nevedia predstaviť, možno práve preto, že je jednou z hlavných používaných surovín. Avšak, spracovaním stráca biely cukor všetky živiny. To sa ale nedá povedať o jeho adekvátnych náhradách – vyskúšajte napríklad domáci med, agávový alebo javorový sirup. Vianočné koláče tiež môžete osladiť melasou, prírodným sladidlom, ktoré vzniká pri výrobe trstinového cukru, výborne chutí a je nápomocná napríklad aj v prípade, že človek trpí pocitmi depresie!

Zdroj: KAMzaKRASOU.sk

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.