Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

H. Lasicová: Vianoce… Buď pripravený!

Čo sa týka pečenia, ľudia, načo je potrebné piecť desatoro druhov koláčov?!

Koncom októbra sa na predajných pultoch objavili prví čokoládoví Mikulášovia a odvtedy ste v strese. Lebo viete, že bude treba napiecť a umyť okná a zohnať milión darčekov v obchodoch, kde je milión ľudí. A ísť na vianočné trhy. A zostaviť vianočné menu. A nakúpiť a navariť. A k tomu všetkému si to ešte aj užiť.

A vraj to majú byť sviatky pokoja a advent obdobím stíšenia a rozjímania. No určite.

Preto Vianoce poctivo ignorujete a kúpu darčekov odkladáte a odkladáte. Všetko okolo Vianoc do poslednej chvíle nevnímate. A Vianoce sa vám tým viac pripomínajú a rozčuľujú vás prehnane skorou výzdobou a prehnane gýčovými reklamami.

Každé sviatky majú svoj zmysel v kolobehu roka. A práve Vianoce (a advent) nám v tomto tmavom období prinášajú veľmi dôležité rozptýlenie. Preto si dnes "povieme", čo všetko môžeme spraviť, aby sme si toto obdobie viac užili. Tak, ako si to zaslúži.

Tak napríklad. Možno sa budete čudovať, ale ja už mám doma všetko na Vianoce nachystané. Viac-menej. S Vianocami nebojujem, nechám sa unášať.

Mám už doma postavený stromček. Aj ozdobený.

A keď chcete vedieť, mám už aj všetky darčeky. Riešim ich priebežne celý rok. Že čo by sa komu mohlo páčiť. A keď niekto niečo spomenie alebo mi niečo napadne, zháňam to. Ale tak v pokoji. Lebo však mám čas, nie?

Mám dokonca taký tajný šuflík, kde si ukladám darčeky, ktoré počas roka kúpim niekomu na Vianoce. Niektoré darčeky mám už od januára. Úplne vážne. Možno sa vám to bude zdať čudné, ale zároveň to znamená, že sa nikdy, aleže naozaj nikdy, nestresujem s vianočnými darmi.

Tiež to znamená, že budete počas roka dávať pozor, po čom kto túži. Potom to už nemusíte v decembri v strese dobiehať a zbytočne si lámať hlavu.

Mnoho ľudí má problém s darčekmi, pretože musí kupovať strašne veľa darčekov pre strašne veľa ľudí. Nakoniec aj tak kúpia hocičo, len aby dačo bolo. Takéto darčeky však väčšinou nemajú zmysel. Môj tip na tento problém je, dávajte si darčeky len v najužšej rodine, prípadne ešte môžete zahrnúť všetky deti.

Môžete sa tak so všetkými dohodnúť. Že keď prídete na návštevu k sestre, tete alebo k bratrancovi z druhého kolena, prinesiete len kyticu a fľašu. A niečo pre deti.

Ďalší tip. Kupujte dary online. Možno v tom nie je taký ten vianočný flair, ale tlačenica v preplnenom obchode tiež asi nemá to správne kúzlo… Objednávajte však v predstihu, aby darčeky stihli aj prísť.

Čo sa týka vianočného riadenia. Milé ženy, ako vás poznám, určite sa chystáte doma umývať okná a drhnúť knižnicu, akoby ste si mysleli, že inak k vám Ježiško nezavíta. Myslím, že sa na to môžete vykašľať. O štvrtej sa už aj tak stmieva a trošku zašpinené okná nebude nikto vidieť. Prípadne zatiahnite závesy.

Čo sa týka pečenia, ľudia, načo je potrebné piecť desatoro druhov koláčov?! Vianoce sú sviatky hojnosti, ale zase pozerajte aj na svoj krvný tlak a cholesterol. Myslím, že stačí, čisto z radosti, napiecť tak štyri druhy. Návšteve ponúknete okrem toho ešte čerstvé alebo sušené ovocie a orechy. Je to oveľa zdravšie.

Pre tých, ktorí sa nechcú vzdať svojich desať druhov za žiadnu cenu, navrhujem, pečte viacerí spolu. My takto každý rok pečieme štyri kamarátky. Uvarte si pritom punč a uvidíte, ako vám práca pôjde od ruky. Na konci výsledok spravodlivo rozdeľte a nejako sa už dopotácajte domov.

Čo sa jedla týka. Podľa mňa nemusíte mať vyprážaného kapra, keď aj tak nikomu nechutí a šalát, ktorý robila vaša praprababička, a ktorý sa robí tri dni. Nech je to tradičné varenie o radosti a nie o tom, aby to bolo, len aby to bolo.

Napríklad ja sa pri vyprážanom kaprovi trápim, nechutí mi. A tak doma robíme hocijakú inú pečenú rybu. Minulý rok sme mali pražmu. Šalát robíme ako príde. Minulý rok sme mali zelený s granátovým jablkom. Prečo nie? Keď nás to baví?

Skrátka, rozmyslite si, čo budete robiť a čo nebudete robiť. A nech je vám jedno, čo si pomyslí niekto druhý, kto to náhodou robí inak.

Často naša vnútorná nepohoda vyplýva z toho, že chceme naplniť nejaké očakávania. Väčšinou naše vlastné. Uvidíte, napriek len jednému druhu šalátu a chuchvalcom za práčkou si tie Vianoce lepšie užijete.

A tip na obyčajnú radosť? Skočte do kopy suchého lístia. Alebo do kopy snehu. Ak žijete niekde, kam ešte nedorazilo globálne otepľovanie.

Poriadne sa tam pováľajte. Hneď stratíte niečo zo svojej dokonalosti. A bude vám lepšie.

Hana Lasicová

Zdroj: Archív Rádio Jemné

Photo: R. Benický

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.