Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

4 umelci, ktorí sa preslávili až po ich smrti

Spevák, maliar, spisovateľ a herec získali obdiv až po svojom odchode na druhý svet

Mnohým umelcom sa podarí získať slávu už počas života, iní na ňu čakajú niekoľko rokov. No veľa umelcom sa dostalo slávy a ocenenia až po ich smrti.

Franz Kafka

Český spisovateľ sa narodil do židovskej rodine v roku 1883 a takmer celý život sa venoval písaniu. Aj keď vydal viacero diel, tak obdivu sa mu nedostalo. Po presťahovaní sa do Berlína zomiera mladý spisovateľ na tuberkulózu. Ešte pred smrťou stihol poprosiť svojho priateľa, aby sa zbavil všetkých jeho rukopisov. Našťastie tak neurobil a tak máme možnosť dodnes čítať Kafkove skvosty.

Jeff Buckley

Mladý spevák, ktorý sa preslávil cover verziou hitu Hallelujah od Leonarda Cohena. Počas turné sa rozhodol okúpať sa v rieke Mississippi, no zrazu zmizol pod hladinou vody. O pár dní neskôr ho objavil pasažier lode. Aj keď za svoj život nahral len jeden album, doteraz má milióny priaznivcov a stal sa jednou z ikon 90. rokov.

Vincent Van Gogh

Maliar s holandskými koreňmi bol veľmi plaché dieťa. Počas puberty v sebe objavil talent na maľovanie a kreslenie a snažil sa svoju kariéru rozbiehať týmto smerom. Hoci používal žiarivé a veselé farby, jeho život taký nebol. Epilepsia v spojení s depresiou vyústila k samovražde. Po jeho smrti sa ľudia začali zaujímať o jeho diela a dodnes majú miliónovú hodnotu.

James Dean

Americká ikona sa preslávila až vlastnej smrti. Obdivovali ho mladí ľudia, ktorí sa cítili nepochopení. Jeho herecký talent chceli oceniť aj dvomi Oscarmi, ktoré napokon získal post mortem.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.