Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Pomáhať sa dá aj pomocou chleba

Jeden cent z každého predaného chleba ide rodinám v núdzi. Koncom minulého roka bol ukončený prvý ročník charitatívneho projektu Chlebodarca, ktorý vznikol ako iniciatíva spoločnosti BILLA a občianskeho združenia BILLA ľuďom, aby pomáhal tým, ktorí to potrebujú. Počas celého roka sa postupne zlepšili životné podmienky 33 ľuďom z rôznych kútov Slovenska. V ďalšom ročníku projektu bude podporený dvojnásobný počet rodín a tie sa už teraz môžu prihlasovať aj samy prostredníctvom online formulára na www.chlebodarca.sk. Pozrite sa, komu ste pomohli doteraz.

Sedemčlenná rodina talentovaného muzikanta

Otec rodiny Gejza sa boril s finančnými ťažkosťami, kvôli ktorým sa nemohol presťahovať do väčšieho bytu. Trpelo tým jeho 5 detí, tlačili sa v malom byte bez kúpeľne. Zákazníci reťazca pomohli rodine s nájomným a presťahovala sa do bytu so sociálnym zariadením, Gejza si vlastnými rukami zrekonštruoval kúpeľňu. Tiež dostal možnosť zamestnať sa v rožňavskej BILLE a privyrobiť si, popri tom si začal robiť kurz na vodičské oprávnenie. Rodinu navrhli do projektu ich kamaráti a susedia Janka a Erik, ktorí majú sami málo a starajú sa o chorého syna. Preto sa BILLA rozhodla „uzavrieť kruh pomoci“ opäť v Slavošovciach a posledná rodina, ktorej nad rámec pomohla, bola práve táto rodina.

Skromná bojovníčka

V rodine pani Giny sa starajú o autistického syna Lacka, otec rodiny je na invalidnom dôchodku. Chýbala im základná vec, pitná voda priamo v dome. Rodina už môže vďaka Chlebodarcovi pokojnejšie spávať, nielen preto, že už má vodu zavedenú, ale synček dostal aj špeciálnu posteľ, vďaka ktorej sa cíti v bezpečí a prespí v nej celú noc. Tiež absolvoval aj testy na alergie, ktoré boli uhradené z projektu a lekári mu vďaka nim nastavili liečbu. Rodina sa veľmi tešila aj pravidelnému prísunu pekárenských výrobkov od Penamu, keďže Lacko je celiatik a musí jesť bezlepkové potraviny.

Rodina s veľkým srdcom

Zdenka a Pavol majú tri osvojené deti. Rodinu trápila deravá strecha, jej zatekanie spôsobovalo, že deťom sa objavili zdravotné problémy. Rodičia si na opravu strechy odkladali každý mesiac, ale už bola v takom havarijnom stave, že viac sa s opravou čakať nedalo. Chlebodarca doložil financie a rodina sa potešila aj novej chladničke a nákupnej karte. Túto rodinu osobne navštívil finančný riaditeľ BILLA Tomáš Staňo a pozrel sa na to, v akom štádiu je oprava strechy. V súčasnosti je už strecha opravená.

Operná diva s hendikepom

Štvrtou rodinou, ktorá dostala pomocnú ruku, bola rodina talentovanej opernej speváčky Janky. Tá sa narodila s ťažkým zrakovým postihnutím, trpí praktickou slepotou, kvôli ktorej nedovidí ďalej ako na pol metra. Janka je skromná a nadaná v mnohých smeroch, začala študovať na Ostravskej univerzite. Vďaka projektu bude mať prvý rok štúdia zabezpečený, čo ocenia aj jej rodičia, keďže mama má rovnaké zrakové postihnutie a je odkázaná na asistenciu. Janka zažila aj príjemné prekvapenie, keď na pozvanie BILLY pricestovala do Bratislavy s otcom a pani korepetítorkou. V Slovenskom národnom divadle si mohla vypočuť francúzsku operu Jacquesa Offenbacha Hoffmannove poviedky, ba dokonca si mohla zaspievať na operných doskách.

Akčná tínedžerka

Tínedžerka Veronika sa pohybuje na invalidnom vozíku. Ani to jej však nebráni žiť aktívne, venuje sa spoločenským tancom, spieva, učí sa po anglicky a natáča vlogy. Vďaka výťažku z predaných chlebov Veronika dostala nielen elektroniku na nahrávanie videí, kurz anglického jazyka, či nové šaty na tanečnú, ale aj lepšiu posteľ so špeciálnym matracom, aby sa uľavilo jej chrbtu, či teplý fusak do vozíka. Aj ju navštívil Tomáš Staňo a „ukecané“ dievča ho dokonca vzalo do tanca.

Usmievavý statočný chlapček

Oľga a Matej žijú aj so starou mamou a štyrmi deťmi pri Trnave. Posledné z ich štyroch detí, malý Matejko, trpí diagnózou s nejasnou prognózou. Milý 15-mesačný chlapček sa narodil s rázštepom chrbtice. Rodičia sa oňho obetavo starajú, cvičia s ním každý deň, do pomoci sa zapája celá rodina, aj priatelia. Projekt Chlebodarca rodine zabezpečil prerobenie kúpeľne na bezbariérovú a vybavil ju prvkami potrebnými na uľahčenie chlapčekovej hygieny.

Nezištná kamarátka

Poslednej rodine prvého ročníka projektu pomohol Chlebodarca aj bez toho aby o to žiadali. Bola to práve pani Janka, ktorá aj napriek tomu, že jej rodina prežíva ťažko a stará sa o chorého synčeka Adamka, ukázala veľké srdce a do projektu prihlásila dobrých kamarátov a susedov s piatimi deťmi, rodinu pána Gejzu. Desaťročný Adamko trpí detskou mozgovou obrnou a vďaka projektu bude mať pokryté náklady na rehabilitácie.

Pomôcť môžete aj vy

Ak si v sieti supermarketov BILLA kúpite akýkoľvek chlieb, jeden cent z neho poputuje tým, ktorí z rôznych dôvodov stratili zázemie, pocit bezpečia, či jednoducho potrebujú povzbudenie v neľahkej situácií. Vďaka projektu Chlebodarca, ktorý pripravilo o. z. BILLA ľuďom v spolupráci s Nadáciou Pontis a pekárňami Penam Slovakia, tento rok dostane pomoc šitú na mieru až 12 rodín. Prihlásiť sa môžu aj samy, vyplnením online formulára na stránke projektu Chlebodarca.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Zdroj: PR článok

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.