Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Je to tu: Prvý zimný deň!

Dnes, v nedeľu 22. decembra o 05:19 stredoeurópskeho času (SEČ), nastane zimný slnovrat. Na severnej pologuli podľa koordinovaného svetového času (UTC) o 04:19.

Zimný slnovrat je astronomický termín pre okamih, keď sa Slnko na oblohe najviac vzdiali od svetového rovníka smerom na juh. Stred slnečného kotúča sa vtedy nachádza nad obratníkom Kozorožca, Slnko dosahuje na pravé poludnie na južnej pologuli najväčšiu výšku nad obzorom a začína sa symbolicky vracať späť k obratníku Raka.

Slnovrat je spôsobený sklonom zemskej osi a obehom Zeme okolo Slnka.

V čase zimného slnovratu sa na severnej pologuli začína zima, na južnej pologuli leto. Práve v tomto období sa planéta Zem na ročnej púti priblíži k Slnku najviac a v tejto polohe zostane približne dva týždne.

Deň zimného slnovratu je na severnej pologuli najkratším dňom v roku (čím severnejšie, tým kratší čas slnečného svitu), na južnej pologuli zas najdlhším dňom (čím južnejšie, tým dlhší čas slnečného svitu).

V týchto dňoch vládne na severnej pologuli zima. Deň zimného slnovratu je pre túto časť planéty predzvesťou, že sila Slnka sa opäť začína navracať a dni sa začnú predlžovať.

Kresťanský svet si v období zimného slnovratu pripomína narodenie Ježiša Krista.

Deň zimného slnovratu patril v minulosti k najväčším sviatkom v roku a spájal sa s rituálmi, ktoré mali človeku zabezpečiť zdravie, silu, odvrátiť nešťastie a choroby od rodiny. Ľudia si na začiatku zimy posväcovali príbytky a hospodárske budovy, uctievali zvieratá, privolávali hojnú úrodu a vyháňali z domov zlých duchov. Dievčatá sa venovali ľúbostným čarám, ktoré im mali zabezpečiť dobrý vydaj. Susedia sa zvykli uzmierovať. Nový rok sa nemal začínať hádkami a zlobou.

Zdroj: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.